;

Alkotmánybíróság;választási törvény;Szabó Tímea;

2022. november 10. Alkotmánybíróság nyilvános teljes ülése

- Összefogott az ellenzék, az Alkotmánybíróság elé kerülhet a választási törvény

Persze túl nagy izgalmakra ne számítsunk, hiszen nemrégiben újabb fideszes tagjai lettek a testületnek. 

Összegyűlt az 50 képviselői aláírás, így a Párbeszéd-Zöldek az Alkotmánybírósághoz fordul a választási eljárásról szóló törvény, illetve önkormányzati törvény Fidesz által elfogadott módosítása miatt - jelentette be Szabó Tímea, a párt frakcióvezetője vasárnap az MTI híre szerint.

Az ellenzéki politikus emlékeztetett, néhány hete a Fidesz benyújtott egy törvénymódosítást, amely több ponton megváltoztatta az elektronikus ügyintézést. Azonban a szavazás előtt a törvényalkotási bizottsághoz benyújtott újabb módosítások alapjaiban változtatják meg az önkormányzati választások megtartását.

A módosítások egyik „drasztikus” pontja, hogy a következő általános önkormányzati választásokig nem lehet helyi önkormányzati választást tartani. A másik a tízezernél több lakosú településekre vonatkozó előírás, hogy az egyéni körzetek legalább kétharmadában kell jelöltet állítaniuk a jelölőszervezetnek, pártoknak a listaállításhoz. A Párbeszéd-Zöldek meggyőződése, hogy ezek a módosítások több ponton is sértik az alaptörvényt, ezért az ellenzéki pártokkal közösen az Alkotmánybírósághoz fordulnak.

Kitért arra, hogy már most 10 fölött van azoknak a településeknek a száma, ahol nem lehetett választást tartani a Fidesz kezdeményezte korlátozás miatt, ez a szám - mondta - nőni fog, és csorbul a választók joga.

Szabó Tímea azt mondta: mindent megtesznek a választás tisztaságáért, és azért, hogy meggyőzzék a választópolgárokat arról, lehet egy jobb országban élni. – Olyan országot szeretnénk, ahol a szolidaritás, a béke, és az egymás segítése dominál - fogalmazott. 

Csodára azonban érdemes számítani: mint mi is hírt adtunk róla, a Fidesz nemrégiben nemrég a testületbe került az a Patyi András is, akinek egyik legemlékezetesebb pillanata 2018-ban volt, amikor Orbán Viktor egy nyilvános videóban alázta meg őt, amiért a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnökeként megbírságolta az óvodában kampányoló miniszterelnököt. A kormányfő akkor a „bírságbajnok” jelzővel illette. 

Egyesek akár nettó kétszázezer forinttal kevesebb juttatást kapnak jelenleg, mint amennyire számítottak.