WHO;rákkeltő anyag;aszpartám ;

- Az aszpartám rákkeltő lehet, de mértékkel biztonságos

A WHO a honlapján közreadta azoknak a kutatásoknak az eredményeit, amelyek az édesítő rákkeltő hatását vizsgálták. Az eredmények nem meggyőzőek, további kutatások szükségességét jelzik.

Az aszpartám rákkeltő lehet, de a korábban meghatározott mértékben továbbra is biztonságos a fogyasztása - ez derül ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) két szakértői bizottságának pénteki állásfoglalásából. Miután “korlátozott bizonyítékok” vannak az aszpartam rákkeltő hatásáról, a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) lehetséges karcinogénnek tartja, így új vegyületként besorolta a valószínűleg rákkeltő anyagok (Group 2B) közé. Ugyanakkor a Élelmiszeradalékok Szakértőinek Egyesült Bizottsága (JECFA) megerősítette korábbi állítását, miszerint a biztonságosként meghatározott napi érték 40 milligramm/testtömeg-kilogramm alatt van. Ezt a szintet 1981-ben határozták meg, és a szabályozó hatóságok világszerte alkalmazkodtak hozzá. A JECFA szerint egy diétás üdítőitalból, amely 200-300 gramm aszpartámot tartalmaz, egy 70 kilogrammos ember megihat 9-14 pohárral naponta (ha más élelmiszerekből nem vesz magához többet a mesterséges édesítőből).

Az aszpartámot az 1980-as évek óta széles körben alkalmazzák édesítőszerként élelmiszerekben, üdítőitalokban, diétás italokban, rágógumiban, zselatinban, fagylaltban, tejipari termékekben, reggeli gabonakészítményekben, de fogkrémben, köhögés elleni cseppekben, rágható vitaminkészítményekben is.

Francesco Branca, az Egészségügyi Világszervezet szakértője hangsúlyozta: nem kérik a vállalatoktól, hogy távolítsák el az aszpartámot a termékeikből, de a gyártókat és a fogyasztókat is mértékletességre intik. “A rák a vezető halál ok a világon, minden hat ember közül egy rákban hal meg. A tudomány folyamatosan felméri a lehetséges kiváltó és elősegítő okait, abban a reményben, hogy csökkentheti az emberi áldozatok számát. Az aszpartam kutatások azt jelzik, hogy bár a napi mennyiség nem szerepel a fő kérdések között, az anyag potenciális hatásait további kutatások tárgyává kell tenni. 

“Az anyag rákkeltő hatása korlátozott mennyiségű bizonyítékon alapul. Az is csak kevéssé ismert, mi az általa okozott rák kialakulásának mechanizmusa, hogyan fordul elő, ami azt jelzi, finomítanunk kell a tudásunkat arról, hogy az aszpartám fogyasztása jelent-e rákkeltő veszélyt” - jelezte Mary Schubauer-Berigan, az IARC Monographs programvezetője, aki több lehetséges rákkeltő anyagot vizsgál.

Egy másik, a kozmetikumokban, italokban szintén széles körben alkalmazott anyag, az aloe vera kivonat is bekerült a Group 2B-be egy kétéves, patkányokon folytatott kísérletek eredménye alapján. Kiderült, az ivóvizükbe juttatott levélkivonat, növelte a vastagbélrák kockázatát, mivel bizonyos aloe vegyületek a DNS-t károsíthatják, ezzel mind állatokban, mind emberekben okozhatnak bélrákot.

Csoportba sorolás

Az IARC négy osztályba sorolja a rákkeltő anyagokat, az első a Group 1. Ide az emberek számára veszélyes karcinogének tartoznak, például az alkohol, bizonyos papillomavírusok és az ionizáló sugárzás (a mikrosütő nem bocsát ki ilyet). A második a 2A csoport, a valószínűleg rákkeltők halmaza: a vöröshúsok, az éjszakai munka és a légszennyezés. A Group 2B-be a lehetséges karcinogének sorolják, jelenleg összesen 94 anyag szerepel benne. Nem meglepő, hogy itt van a benzin és a bitumen, de ide sorolták most az aszpartámot és az aloe verát is. A Group 3-ba tartozó anyagok nem osztályozhatók karcinogénként, nincs megfelelő bizonyíték rájuk. A szilikon implantátumok, bizonyos altatók és hajfestékek vehetők ide. 

Aki látja, nyugodjon meg, nem káprázik a szeme.