;

Legfőbb Ügyészség;Polt Péter;jogállamiság;

- Polt Péter súlyosan dehonesztálónak tartja, hogy a friss EU-s jogállamisági jelentés szerint a magyar ügyészség átpolitizáltan működik

Ugyanis nem jelöltek meg egy konkrét ügyet sem, amelyekben nem szakmai alapon járt el a vádhatóság. 

Az Európai Bizottság Magyarországra vonatkozó 2023. évi jogállamisági jelentése több olyan, a magyar ügyészséget érintő pontatlanságot, tévedést, félreérthető megállapítást tartalmaz, amelyek helyesbítése indokolt - olvasható a Legfőbb Ügyészség pénteken kiadott tájékoztatásában.

Mint korábban mi is hírt adtunk róla, a dokumentumban a többi közt az olvasható, hogy a magas szintű korrupciós ügyekben folytatott nyomozások, büntetőeljárások nem elég eredményesek. 

A jelentés kritikaként fogalmazza meg a 2023. január 1. napjától bevezetett kiegészítő pótmagánvádas eljárással összefüggésben, hogy a feljelentés elutasítását vagy az eljárás megszüntetését kifogásoló felülbírálati indítványt elbíráló nyomozási bírói döntés nem kötelező erejű. Ezért az Európai Bizottság a magyar szabályozást nem tartja teljesítettnek, az ügyészség szerint azonban a jelentésnek ez a megállapítása ellentétes a vonatkozó jogszabályokkal. Amennyiben a bíróság a felülbírálati indítvánnyal egyetért, a nyomozás a törvény erejénél fogva megindul, illetve folytatódik, így az eljárást az ügyészség álláspontjától függetlenül kötelezően le kell folytatni. A nyomozási bíró az ügyészségi álláspont figyelmen kívül hagyásával megteremtheti annak a lehetőségét is, hogy ismételt felülbírálati indítvány esetén bárki az ügyet vádlóként az ítélkező bíróság elé terjeszthesse - magyarázzák. 

A jelentés kockázati tényezőként tesz említést arról is, hogy a vezető ügyészek befolyásolják az alárendelt ügyészek munkáját, és beavatkoznak az egyedi ügyekbe. Ezzel szemben a Polt Péter vezette hatóság azt állítja, hogy az utasításokon is alapuló munkaszervezés egy hierarchikusan felépített szervezet természetes velejárója. A magyar szabályozás rögzíti, hogy a jogellenes utasítást a beosztott ügyész köteles megtagadni, a szakmai meggyőződésével ellentétes utasítás esetén pedig felmentését kérheti az ügy intézése alól. A felelősség érvényesítése érdekében minden utasítás kötelezően feltüntetendő az ügyészségi iratokon.

A jelentés rögzíti, hogy az ügyészség „átpolitizált”, ezt az általános – és az ügyészség szerint súlyosan dehonesztáló – megállapítást azonban egyetlen konkrét ténnyel sem támasztották alá, nem jelöltek meg olyan ügyet, amelyben a magyar ügyészség bizonyíthatóan nem szakmai alapon járt volna el. „Magyarország Ügyészsége jelenleg és a jövőben is a vonatkozó jogszabályok maradéktalan betartásával, szakmai meggyőződése szerint látja el és fogja ellátni alkotmányos feladatait ”- zárul a Polt Péter vezette szervezet állásfoglalása. 

Szerintük a jogszabályi szintű diszkrimináció helyett a politikai vezetőknek kellene biztosítani e társadalmi csoportoknak.