– A határidő lejárt, az épületet nem fizették ki, így jogvesztő hatállyal érvényét veszítette a megállapodás – mondta megkeresésünkre Zsombok Lajos, Lengyeltóti polgármestere a klinikának kiszemelt házról, és megjegyezte: – Bebizonyosodott, érdemes volt komoly megkötéseket beleírni a szerződésbe, hiszen így semmi kár nem érte a várost.
Lengyeltótiban, amint arról lapunk beszámolt, május elején jelentette be a Vakok és Gyengénlátók Fejlesztő, Magánsegítő Szervezete (VGYMFSZ) elnöke, Mellár Renáta, hogy speciális magánklinikát hoznak létre. Ebben az intézményben – ígérték – az országban egyedülálló módon a fogyatékkal élők számára ingyenes egészségügyi ellátást biztosítanak, bárhol élnek is, ugyanis akkreditált szállítócégek és magánszemélyek ingyen szállítják majd őket. Az intézményben 60-70 orvos munkájára számítanak, akik szabadidejük terhére és ingyen vállalják, hogy részt vesznek a betegellátásban. Az VGYFMSZ elnöke akkor azt állította, a 600 négyzetméteres – hajdan kötödének épült, majd az elmúlt évtizedekben kultúrházként, kisegítő iskolaként, végül alapszolgáltatási központként működő – ingatlan bő kétmilliárd forintra saccolt felújítását egy anonim hazai cég vállalta, az ingatlan 171 milliós árát, valamint az orvosi berendezések 150 milliós költségét viszont adományokból szeretnék összegyűjteni két hónap alatt.
Noha valóban szükség lenne ilyen intézményre, a projektnyitón elhangzott, kétes tartalmú állítások, valamint Mellár Renáta lapunk által feltárt legalábbis ellentmondásos korábbi tevékenysége már két hónapja is komoly kétséget ébresztettek a beruházás megvalósulása kapcsán. Már maga a májusi bejelentés módja is erős fenntartásokat keltett. Rögtön a projektindító meghívója sem stimmelt: abban „létrehozott klinikáról” írtak, pedig ígéreteken kívül semmi sem volt.
Nem erősítette a bizalmat azt sem, hogy a különös rendezvényen Mellár Renáta azt állította: az ENSZ fogyatékkal élők nemzetközi nagykövete, ennek azonban keresésünk során csak egyetlen kétes hitelességű oldalon találtuk nyomát.
Mellár személye idehaza több ügyben is előkerült az elmúlt években. Egy volt cége szűk évtizede érintettje volt a Paulay Alapítványi Középiskola érettségi-botrányának, amikor akár nyolc általánost végzetteknek is egy év alatt letehető matúrát ígértek, persze súlyos százezrekért cserébe. A Vakok és Gyengénlátók Fejlesztő, Magánsegítő Szervezete (VGYMFSZ) elnökét, Mellárt tíz éve választották meg a Vakok és Gyengénlátók Fejér Megyei Szervezetének (VGYMFSZ) elnökének. A két rövidítés azonossága nem véletlen: a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ) szerint a Mellár vezette szervezetet különféle visszaélések miatt kizárták a MVGYOSZ-ből, ám ő az eredeti rövidítéssel megegyező néven alapított új egyesületet.
Nem csak a múltja, a májusi eseményen tett több kijelentése is bizalmatlanságot keltett: szerinte a magyarok 42 százaléka érintett valamilyen fogyatékosságban, az autizmust pedig egy kórokozó okozza, de az általuk majdan alkalmazott nemzetközi módszerekkel gyógyítható lesz ez a betegség. A projekthez szükséges pénz összegyűjtését többek között arra alapozta, hogy – mint fogalmazott – fogyatékkal élő írta a Himnuszt is, s ez minden magyarban elindít valamit.
Klinikaavatás klinika nélkül: az álmok mögött kétes múltú civil szervezet, gyanús kispárt, meg különös kínai és tanzániai szál sejlik felA májusi esemény után, cikkünk megjelenése nyomán az VGYFMSZ elnökének kijelentései hatására 31, fogyatékkal élőkkel foglalkozó, őket képviselő szervezet – többek között a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége és az Autisták Országos Szövetsége – elhatárolódott közleményben a Mellár Renáta vezette szervezettől és annak tevékenységétől.
Mindezek ismeretében kevéssé meglepő, hogy a VGYFMSZ-nek nem is sikerült határidőre összegyűjtenie a majdani kórházépület árát.
– Terveket láttunk, és ígéreteket kaptunk – mondta Zsombok Lajos, Lengyeltóti polgármestere. – Többek között arra akartak rávenni bennünket, hogy elégedjünk meg azzal, letétbe helyezik az összeget. Ebbe érthető okokból nem mentünk bele, s miután lejárt a határidő, az egyúttal az uszoda működtetésére is vonatkozó megállapodás érvényét veszítette.
Ami a polgármester szerint nem azt jelenti, hogy végleg elzárkóztak a projekttől, ha ugyanis a jövőben a szervezet bizonyítani tudja, rendelkezik a vételárral, és látják a megfelelő garanciákat, hajlandóak újra tárgyalóasztalhoz ülni.
– A Népszava cikke miatt nem sikerült az adománygyűjtés – állította lapunknak Mellár Renáta, ám közölte, ennek ellenére nem tettek le a folytatásról, a lengyeltóti projektet továbbra is fenntartják. Arra a felvetésünkre, hogy mivel nem fizettek határidőre, a szerződés érvénytelen, a VGYFMSZ elnöke először úgy reagált: ez nem igaz. Amikor jeleztük, hogy a polgármester állítását vitatja, korábbi kijelentésének részben ellentmondva azt mondta: – Várjuk a pénz beérkezését, hogy az épületet megvásárolhassuk. Természetesen a pénz biztosított számunkra, csak július 1-ig sajnos a várt összeg nem érkezett be, így egy kicsit csúszik az épület megvásárlása.
Kérdésünkre, hogy ha Lengyeltótival mégsem sikerül megállapodni, tervezik-e más helyszínen a kórházat, Mellár Renáta úgy reagált: ez egyelőre nem publikus, a májusi sajtótájékoztatón egy évet mondtak a klinika nyitásáig.
– Egy éven belül a klinika meg is fog nyílni, hogy Lengyeltótiban, vagy máshol is, az legyen egyelőre az eddigi negatív tapasztalataink miatt titok – jelentette ki, s hozzátette, az orvosi eszközökre, felszerelésre továbbra is adományokból szeretnék összegyűjteni a szükséges 150 millió forintot.