;

kormányalakítás;Orbán Viktor;kormánytagok;visszaemlékezések;1998;

1998. május 24. Választások éjszakája, Orbán Viktor pezsgőspohárral.

- Huszonöt éve alakult meg az első Orbán-kormány, amelynek egyik volt minisztere nem csak a szépre emlékezik

Orbán Viktor a nagy történelmi távlatok helyett a kis csaták megnyerését tartja tanulságnak, Pokorni Zoltán a „keresletvezérelt oktatást”, Kövér László pedig a baloldal legyőzését.

Huszonöt éve alakíthatott először kormányt Orbán Viktor – idézte fel a Blikk az 1998-ban történteket, amikor miniszterelnökként július 6-án tette le esküjét, tizenhét minisztere pedig július 8-án. Maga a miniszterelnök, aki a Fidesz 2002-es választási veresége után 2010-ben lett ismét kormányfő, és azóta folyamatosan betölti ezt a pozíciót, a lapnak azt nyilatkozta első ciklusáról, hogy „úgy elrepült, mint egy pillanat”.

–  A parlamentbe belépni önmagában egy különleges érzés, már 1990-ben, képviselőként is az volt. Miniszterelnökként esküt téve a parlamentben pedig úgy érzi az ember, hogy a magyarok hosszú története is ott van vele, és emlékezteti arra, hogy folytatója az előtte szolgáló összes magyar miniszterelnök munkájának és küldetésének. De aztán az interpellációk és az azonnali kérdések visszarángatják az embert a mindennapok valóságába, megmutatva, hogy a nagy ügyeket is kis csaták megnyerésével kell szolgálni – bölcselkedett a ma szinte teljhatalmú Orbán Viktor.

A Blikknek sikerült több akkori kormánytagot is megszólaltatnia. Chikán Attila közgazdász, a Rajk Szakkollégium alapítója, egyetemi tanár, Orbán régi barátja – akit, mint az egyébként a Pegasus-botrány nyomán kiderült, újságírók, ügyvédek, vállalkozók mellett szintén lehallgattak az izraeli kémszoftverrel –  szívesen emlékezett vissza, és azt mondta, hogy „ optimisták és tettrekészek voltunk”. 

Chikán Attila

Pokorni Zoltán, akkori oktatási miniszter úgy emlékezett, hogy már a megelőző esztendőkben komoly felkészülés folyt, és  „ő maga annyira izgult abban az időszakban, hogy a miniszteri meghallgatásán a háta is begörcsölt”. – Éveken keresztül működtettük a Fidesz oktatási kabinetjét, sok konkrét programot dolgoztunk ki, hogy egy kormányváltás esetén gördülékenyen tudjuk irányítani a területet – monda most Pokorni, aki azért konfliktusokat is felidézett, ami nem az ellenzékkel, hanem kormányon belül volt, például a kisgazdák akkori elnökével a földművelésügyi tárcát irányító Torgyán Józseffel, vagy az egészségügyért felelős Gógl Árpáddal. – Mi abban hittünk, hogy csak az egységes oktatási irányítás tud igazán keresletvezérelt oktatási rendszert létrehozni – fogalmazott Pokorni Zoltán, aki 2006 óta a budapesti XII. kerület polgármestere.

Pokorni Zoltán a XII. kerület polgármestereként visszaidézet a belső konfliktusokat is

Kövér László, jelenlegi házelnök, akkor a titkosszolgálatokat felügyelő tárcanélküli miniszter arról beszélt: „óriási megtiszteltetésként élte meg, hogy minisztereként felesküdhetett, habár nem akart igazán ilyen pozícióba kerülni, de volt valami, ami miatt nem mondhatott nemet”,. Ez pedig az volt, hogy a nemzetbiztonsági bizottság elnöki székében nyolc évet töltött el, így nem térhetett ki a feladat elől. Némi szakmai titkot is kifecsegett, Kövér, aki szerint „az egyik legtöbb erőt a Fidesz abból merítette, hogy a választáson le tudta győzni a baloldal jelöltjeit”. Azt nem tette hozzá, hogy a kisgazdáknak köszönhetően, akik sok tucatnyi választókerületben léptették vissza jelöltjeiket a Fidesz javára.

Kövér László napjainkban, aki korábban nem is akart miniszter lenni, de kellett

A felmérésben kérdezett gyerekek 26 százaléka számolt be szexuális bántalmazásról, 21 százaléknyian pedig fizikai bántalmazásról. Bár a kérdőív anonim volt, mégis többen ráírták a papírra a teljes nevüket.