;

Csehország;visegrádi négyek;Orbán Viktor;V4 csúcstalálkozó;Petr Fiala;Petr Pavel;

Prága szemében szálka a magyar kormány oroszbarátsága. A két kormány közötti különbséget mutatja, hogy a cseh elnök Volodimir Zelenszkij ukrán államfőt fogadta

- Csehországnak elege lett a V4-ből, egyre nőnek az az ellentétek az egyes országok között

Ugyan Petr Fiala cseh kormányfő kedden azt közölte Ódor Lajos megbízott szlovák kormányfővel tartott közös sajtóértekezletén, hogy senki sem akarja felszámolni a V4-et, valójában éppen a soros elnök Csehország a legkritikusabb az együttműködést illetően. 

Júliusban Szlovákiától vette át a V4 soros elnökségét Csehország. Szemben a féléves uniós soros elnökséggel ez egy évig tart. A V4-ek együttműködése már évek óta komoly válságba került, különösen azután, hogy 2018-ban Szlovákiában távozott a hatalomból Robert Fico, 2021-ben a cseh választáson pedig megbukott Andrej Babis pártja.

Ugyan Petr Fiala cseh kormányfő kedden azt közölte Ódor Lajos megbízott szlovák kormányfővel tartott közös sajtóértekezletén, hogy senki sem akarja felszámolni a V4-et, valójában éppen a soros elnök Csehország a legkritikusabb a visegrádi együttműködést illetően. Az egyes országok között ugyanis mind nagyobbak a nézeteltérések, ezért felvetődik a kérdés, van-e egyáltalán jövője ennek a szövetségnek.

Petr Fialának kezd elege lenni a térségbeli partnerekből, a múlt heti csütörtökön és pénteken megrendezett uniós csúcson kifejezetten dühösen fogadta, hogy Magyarország és Lengyelország blokkolta a migrációs megállapodásról szóló közös EU-s nyilatkozat közzétételét. Pedig a cseh miniszterelnök a maga részéről mindent megtett, késő éjszakáig kérlelte varsói és budapesti kollégáit, Mateusz Morawieckit és Orbán Viktort, támogassák az uniós dokumentumot, ám mindhiába. Ahogy a Die Presse fogalmazott, Fiala „kiakadt” a két visegrádi kormányfőre.

A Deník N brüsszeli tudósítója is arról számolt be, hogy az egyébként mindig visszafogott cseh kormányfő láthatóan nagyon mérges volt, ahogy írta, „elszakadt nála a cérna” Morawiecki és Orbán viselkedése miatt és kedden Ódor Lajosnak is megismételte a lengyel és a magyar kormányfővel szembeni vádjait. Szerinte felelőtlenül viselkedtek azzal, hogy elutasították a menekültügyi megállapodást, mert a paktum fordulópontot jelentene az uniós migrációs politikában.

Prágában már arról beszélnek, hogy V4-et háttérbe kell szorítani. 

A cseh diplomácia vezetője, Jan Lipavsky 2021 végén történt kinevezése előtt is igen kritikusan beszélt a cseh és a lengyel jogállam helyzetéről és a visegrádi együttműködésről. S bár külügyminiszterként már kevésbé hangoztatta bíráló megjegyzéseit, a véleménye nem változott. Fiala sokáig mérsékeltebb volt nála, ő igyekezett fenntartani a visegrádi egység látszatát, de a jelek szerint a cseh kormányfő is feladta ezen törekvéseit. Késő őszre, a lengyelországi parlamenti választások utánra tűzte ki a visegrádi kormányfők szokásos találkozóját. Bár az általa irányított Polgári Demokrata Párt (ODS) sokáig a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) mellett állt, ez is már a múlté.

Az ODS régóta nem üdvözli mindazt, amit pártbarátai a szomszédos országban tesznek. Fialát is aggasztja, hogy Lengyelországban aláássák a jogállamiságot, és megnehezíti a kormánykritikus média működését. De Varsó legalább Ukrajnát támogatja a háborúban, a magyar kormány még azt sem. Az oroszokkal szemben igen kritikus csehek szemében ez szintén szálka. Prágában nem értik Orbán Kreml-pártiságát, benne Svédország NATO-csatlakozásának blokkolásával. eközben Petr Pavel cseh elnök a miniszterelnöknél is kritikusabban ítéli meg a magyar álláspontot, ezért is tartja elavultnak a jelenlegi visegrádi formátumot.

A csehek más külpolitikát képzelnek el, mint a Die Presse írja, szorosabban együtt akarnak működni Ausztriával, s ugyanez igaz Szlovákiára is. Prága Pozsonnyal is erőteljesebb együttműködést akar, A két ország együtt akar fegyvereket vásárolni Svédországtól. A csehek segítenek a Szlovákia feletti légtér védelmében.

Sok függ attól is, hogyan alakul a szeptember végén esedékes szlovák választás. Robert Fico visszatérése a kormányfői bársonyszékbe Orbán Viktornak kedvezne.

Oroszpártisága a háború óta fokozta Orbán Viktor elszigetelődését a demokratikus Nyugaton. Már csak a Balkánon és Ázsiában látják szívesen őt, uniós kollégái még a horvát kormányfő társaságát is gyakrabban keresik.