Tegnapra virradóra legalább két autós is az utakat lezáró kormányellenes tiltakozók közé hajtott. Egyikük tettével kivívta ezzel a szélsőjobboldali, telepespárti Becalel Szmotrics pénzügyminiszter elismerését. A magát büszke homofóbnak nevező pártvezér a Twitteren kedvelte testvére bejegyzését, amelyben egy “csapat randalírozóval szemben” büszkén kiálló “derék emberként” jellemezte a tömegbe hajtó sofőrt. Az is sokatmondó, hogy a kormány részéről senki sem ítélte el az agresszív autósokat, akiket a rendőrök viszont őrizetbe vettek.
A hatóságok több városban is keményen léptek fel a tüntetőkkel szemben: 25 demonstrálót őrizetbe vettek, további 14-et úgy megsebesítettek, hogy kórházi ellátásra szorultak. A demonstrációk spontán törtek ki országszerte, miután Ami Esed tel-avivi kerületi rendőrparancsnok politikai nyomásgyakorlásra hivatkozva lemondott posztjáról és kilépett a testületből. Esed azt mondta, hogy miniszteri szintről szabályellenesen beavatkoztak a szakmai döntéshozatalba és arra kérték, hogy indokolatlanul erőszakosan bánjon az igazságügyi reformokkal szembeni tömegtüntetések résztvevőivel. “Három évtizedes szolgálatom során először olyan abszurd valósággal találkoztam, amelyben nem a nyugalom és a rend biztosítását várták el tőlem, hanem éppen az ellenkezőjét” - fogalmazott a rendőrtiszt.
Benjamin Netanjahu közölte, hogy csak azért is folytatja a hatalmas felháborodást keltő igazságügyi reformotA nyilvánosan is keményebb fellépést követelő szélsőjobboldali, kahánista Itamar Ben Gvir belbiztonsági miniszter a baloldalnak való behódolással vádolta meg Esedet. A tárcavezető már márciusban megpróbálta lefokozni a tel-avivi rendőrparancsnokot, de a főügyész jogellenesnek nyilvánította lépést. Ben Gvir párttársa, Ámicháj Élijáhu kulturálisörökség-ügyi miniszter örömének adott hangot Esed távozása kapcsán, akit “eltávolítandó gennyhez” hasonlított.
A forró éjszaka után az igazságügyi reformterveket “puccsnak” bélyegző tiltakozó mozgalom vezetői bejelentették: fokozzák a küzdelmüket. Tegnapi közleményükben megígérték, hogy jövő kedden olyan tüntetést tartanak, amilyenre “még nem volt példa Izraelben.” Hangsúlyozták: csak akkor hajlandóak tárgyalni, ha a “diktatórikus” törvényjavaslatok lekerülnek a napirendről.
A Netanjahu vezette jobboldali Likud azonban nem hajlandó engedményeket tenni. A felmérésekben élen álló ellenzéki centrista-jobbközép Nemzeti Egység pártszövetség elnöke, Beni Ganc a korábban megszakított igazságügyi reformokról szóló tárgyalások újrakezdését kérte “Izrael népének épsége, a vérontás elkerülése” érdekében. A Likud azonban lesöpörte ajánlatát az asztalról, mondván: nem hisznek Gancnak, aki szerintük nem akar megegyezni, csak az időt akarja húzni.