nemzetpolitika;

Kövér László az Európai Unió egységéért aggódott Martoson

- Július 18-23 között rendezik meg Tusványost, „A béke ideje” mottóval

Az egyhetes „diáktábor” csúcseseménye ezúttal is Orbán Viktor záró napi jelenése és előadása lesz.

Július 18-23 között rendezik meg idén a csak Tusványosként – Orbán Viktor beszédeinek köszönhetően világszerte – elhíresült erdélyi Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábort, a magyar nemzetpolitika elsőszámú kirakatintézményét. Meglepetés nincs, az egyhetes „diáktábor” csúcseseménye ezúttal is Orbán Viktor záró napi jelenése és előadása lesz, hétközben pedig a magyar kormány tisztségviselői valamint a kárpát-medencei magyar szervezetek küldötteinek részvételével zajlanak a politikai –társadalmi – kulturális programok. Avagy, amint egy erdélyi magyar újságíró érdeklődésünkre mondta, „közeleg a nemzetpolitikai agymosás csúcsrendezvénye”.

A résztvevők, előadók teljes névsora még nem ismert. A román sajtó még nem adott hírt arról, hogy számottevő román politikai szereplő meghívást kapott volna a „magyar-román párbeszéd” fórumaként indult szabadegyetemre, így feltételezhetően ezúttal is elmarad az interetnikus párbeszéd. Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke, a szabadegyetem alapítója és máig fő szervezője szerdai budapesti, a többi főszervezővel közösen tartott sajtótájékoztatóján annyi derült ki, hogy a két hét múlva rajtoló tábor „programjainak előkészítése gőzerővel folyik”, azaz még nem végleges. Janez Jansa szlovén (populista) ex-kormányfő mellett lengyel, amerikai és brit politikusok is jelen lesznek, köztük Donald Trump amerikai exelnök kampányfőnöke is.

De mint Németh fogalmazott, „kormányülést is tudnánk tartani, ha akarnánk, mert legalább nyolc miniszter ígérte részvételét, valamint tucatnyi államtitkár”, és - tesszük hozzá - minden bizonnyal számtalan más kormányzati tisztségviselő, valamint számos fideszes és kormányközeli háttérember is, hiszen a Tusványos rendszerint kormányzati üdülőként üzemel.

Az idei tábor mottója: „A béke ideje”, a politikai beszélgetések a háború és béke, migráció, NATO és biztonság, nemzetpolitika és a Kárpát-medencében újra egyre érezhetőbben jelen lévő „magyarellenesség” témakörökre összpontosítanak.

Tusványos azonban csak a folyamat csúcspontja és vége, jelenleg Szlovákiában zajlik a Martosi Szabadegyetem. A szerdai nyitó nap „fővédnöki fórumán” Kövér László házelnök az Európai Uniót és a Nyugatot ostorozta, nem kevesebbet állítva, mint hogy „a kötelező migránskvóták” célja az EU szétverése. Szavaiból az derült ki, hovatovább Magyarország az egyetlen EU- és békepárti európai állam. Állította, Európa jelenlegi problémájának gyökerei a rendszerváltás időszakáig nyúlnak vissza, s a korábbi világrend felbomlásával, a korábban elfogadottnak tartott szabályok figyelmen kívül hagyásával vannak összefüggésben. A felvidek.ma tudósítása szerint a házelnök emlékeztetett, hogy Fukuyama 1990-ben következtette ki, hogy "a történelem véget ért", és beköszöntött a liberális demokrácia kora. Pedig a Föld lakosságának nagyobb része már akkor is a nyugati világon kívül élt – tette hozzá Kövér. A házelnök eszmefuttatása kitért arra, hogy egy bomlási folyamatnak vagyunk tanúi a világban, a tekintély és a kultúra teljes lerombolásához vezető folyamatoknak, amelyeknek végső célja az emberi identitás lebontása. Kövér szerint ezért ma „a normalitás jegyeit magán viselő állapot” átmentése a feladat. Vannak helyek, ahol ez már nem lehetséges, de Magyarországon még igen, állapította meg.

A szerbiai Vajdaságban hétvégén rajtolt a XXIII. Apáczai Nyári Akadémia, amelynek budapesti díszvendége Szili Katalin  volt. A miniszterelnöki főtanácsadó megnyitó előadásában ugyancsak az identitás megőrzésének és a jövő iránti felelősség kialakításának fontosságát, s ebben a pedagógusképzés szerepét emelte ki. "A nemzetpolitika fontos részének tartom azt, hogy a pedagógusaink minden pillanatban felkészültek legyenek egyrészt az identitás megőrzésében, másrészt pedig a jövő iránti felelősség átadásában" - húzta alá a miniszterelnöki tanácsadó néhány nappal a magyarországi pedagógusok elleni bosszútörvény megszavazása előtt.

Lelassította a német alkotmánybíróság a vitatott fűtési törvény elfogadásának folyamatát, de ez még nem jelenti azt, hogy a jogszabály ne lépne életbe jövő évtől.