Az elmúlt évtizedek során úgy alakult, hogy mára a globális számítástechnikai piacot, néhány óriás cég uralja, gondoljunk csak a Microsoftra, az Apple-ra, a Maetára (a Facebook anyavállalata) a Twittere, vagy a Tik-Tokra. Ezek a vállalatok olyan nagy szeleteket hasítanak ki a tortából, hogy annak ellenére, hogy vannak kisebb vetélytársaik, sok területen gyakorlatilag monopóliumként tudnak működni. Az érdekek azonban közbeszólnak, főleg a közösségi médiumok piacán, ahol a nagypolitika is szerepet kap: akár elnökök, miniszterelnökök is küzdenek posztjaikkal választóik kegyeiért.
Jelképes, hogy Elon Musk, a Twitter tulajdonosa arra a múlt héten napvilágot látott hírre, hogy Mark Zuckerberg, a Facebook és az Instagram tulajdonosa konkurens közösségi média-platformot indítana, vicessen valódi ketrecharcra hívta ki Zuckerberget. Úgy tűnik lesz is valami belőle - nyilván komolytalan formában -, de valójában komoly üzleti konkurenciaharc is kezdődött, aminek az lehet az alapja, hogy a szinte vetélytársak nélküli piacon kialakult szolgáltatások valóban szorulhatnak megreformálásra, újításokra.
Zuckerberg teljes joggal gondolhatja úgy, hogy az általa ma útjára bocsátott Threads (Szálak) nevű, a Twitterhez (Csicsergés) hasonlító közösségi média komoly ellenfele lehet az egyre kiszámíthatatlanabb cselekedeteivel a figyelmet magára felhívó Musk Twitterével szemben. Az oldal tavaly októberben került a vállalkozó kezébe, azóta sokan elpártoltak onnan, például a BlueSkyra vagy a Mastodonra.
Chris Cox, a Meta fő termékmenedzsere múlt héten jelentette be, hogy január óta gondolkodnak az új platformon, és már promines személyiségeket - például Oprah Winfrey-t vagy a dalai lámát - is megkérdezték arról, hajlandóak volnának-e megjelenni rajta. “Sok mindenkitől hallottuk, komoly személyiségektől, közszereplőktől, hogy érdeklődnek egy olyan platform iránt, amely kiszámíthatóan működik, amelyben hihetnek, amelyen megbízhatóan oszthatják meg gondolataikat” - mondta Cox egy belső értekezleten.
Bár a Threads szöveges üzenetek közlésére használható, a képmegosztó Instagrammal összefonódva működik, az ott regisztrált felhasználók az ottani profiljukkal lehetnek jelen ott is. A Twitternek jelenleg jóval kevesebb - 250 millió - felhasználója van, mint a Facebooknak, vagy az Instagramnak, amelyek milliárdos táborokkal bírnak, de sok olyan prominens személyiség használta vagy használja, mint például Donald Trump, aki ott közölte gyakorlatilag minden lépését - amíg ki nem tiltották.
Amióta Musk megvette az adósságokkal terhelt Twittert, kirúgta a korábbi stáb nagyrészét, és több olyan változtatást vezetett be, ami az oldal népszerűségvesztéséhez vezetett, például visszaengedte a korábban kitiltott szélsőjobbos véleményeket hangoztatókat (Trumpot is), ezért a fő reklámozók is kihátráltak, pedig a hirdetésekből származik a bevételek komoly hányada. A legutóbbi húzás sem tűnik sikeresnek: a nem fizető felhasználók csak 600 posztot nézhetnek meg naponta, azért, hogy a nem igazolt harmadik felek ne léphessenek be az oldalakra, de egy másik, kevésbé elfogadott magyarázat is van, eszerint a szerverek túlterheltek. A Twittertől már csak azért sem lehet magyarázatot kapni a történésekre, mert Musk az egész kommunikációs osztályt megszűntette. (Az újságírók automatikus válaszokat kapnak kaki emoji kíséretében.) A korlátozás miatt a Twitteren zavarok voltak a hétvégén, ami a reklámozókat is érintette. Musk a korlátozást csak ideiglenesnek nevezte, szerinte harmadik félként szervezetek százai igyekeznek a Twitteren megszerezhető adatok között halászni, és azt is kifogásolta, hogy az OpenAI is a platformot használta a ChatGPT képzéséhez.
Zuckerberg régóta csodálta a Twittert, már 2008-ban szerette volna megvenni, ami most probléma lehet a Threads-szal, az az, hogy az Instagram felhasználók profiljai sok személyes adattal, családi képpel láthatók lesznek a sokkal szélesebb körnek szánt új platformon is.
Másik még fontosabb hátráltató tényező lehet az új platform számára, hogy a Twitter-felhasználók évek ót építik ki követőtáborukat, krédéses, hogy ezt egy akár még egy valóban kiszámíthatóbban működő oldalon újra akarják-e kezdeni.
Más kihívói is vannak a platformnak, a BlueSky, amely a Twitter egyszerűsített változatának tűnik, hétfőn jelentette be, hogy 20 százalékkal nőtt felhasználóinak a száma, igaz a platform jelenleg csak meghívásos alapon fogad újakat, akik még csak 250 000-en vannak. Jack Dorsey Twitter társalapító, aki most a BlueSky-nak dolgozik a Twitteren egy képernyőfényképet tett közzé, amelyen az látható, milyen adatokat gyűjthet a Thread. Ezek között a felhasználók egészségére, gazdasági helyzetére, keresési adataira, helyzetére, kapcsolataira utaló információk lehetnek.