uniós támogatás;Erasmus;uniós források;Semmelweis Egyetem;Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem;Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem;

- Ismét erasmusos pénzt vesztettek alapítványokba kiszervezett egyetemek, a Semmelweis-t és a MATE-t is lehúzták a támogatási listáról

Az állami fenntartásban maradt BME-t nem érinti a kizárás.

Kihirdette a felsőoktatási intézmények szövetségeinek támogatást nyújtó „Európai Egyetemek” kezdeményezéssel kapcsolatos 2023-as Erasmus+ pályázati felhívás eredményeit az Európai Bizottság, ebből egyebek között az derült ki, hogy az alapítványi formába kiszervezett Semmelweis Egyetem és a hasonló sorsra jutott Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) sem kaphat az uniós pénzből, az állami fenntartásban maradt Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) viszont igen - írja az EUrológus.

Az eredményhirdetést követően hét új szövetséggel összesen 50-re nő az európai egyetemek szövetségeinek száma, s rekordösszegű, 402,2 millió eurós összköltségvetést különítettek el rá az Erasmus+ programból. A pályázati felhívás alapján mindegyik szövetség 14,4 millió euróig terjedő keretre jogosult négyéves időtartamra. Az EUrológus az eredmények között böngészve a fent említett három magyar egyetemet találta meg három különböző együttműködésben, közülük azonban a Semmelweis és a MATE sem járt jól, ugyanis a nevük mellett a következő megjegyzés olvasható:

„Az uniós költségvetésnek a jogállamiság elveinek magyarországi megsértésével szembeni védelmet szolgáló intézkedésekről szóló, 2022. december 15-i (EU) 2022/2506 tanácsi végrehajtási határozatot követően a magyar 2021. évi IX. törvény alapján létrehozott közérdekű vagyonkezelővel, illetve az ilyen közérdekű tröszt által fenntartott szervezettel jogi kötelezettséget nem lehet vállalni.”

Ugyanez a megjegyzés az állami fenntartásban maradt BME esetében természetesen nem látható. Mint ismert, az Orbán-kormány a mai napig nem oszlatta el a kormányközeli káderekkel teletömött vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatos uniós aggályokat.

Ahogyan arról többször írtunk, vészesen közeleg a szerződések megkötésének határideje a 2023-as Erasmus plusz pályázati felhívás keretében. Július közepéig a Tempus Közalapítványnak és a támogatásra pályázó egyetemeknek alá kellene írniuk az idén nyáron lejáró pályázatokat megújító megállapodásokat, hogy a külföldre készülő diákok és oktatók az őszi tanév kezdetére már tudjanak tervezni, de egyelőre még hatályban van a tavaly decemberi brüsszeli döntés, amely tiltja az oktatási csereprogram finanszírozását a modellt váltott, alapítványi fenntartásba került 21 magyar egyetemmel.

Közben a Debreceni Egyetemnek nem sikerült elérnie, hogy az Európai Unió Bírósága (EUB) azonnali hatállyal elrendelje az uniós határozat felfüggesztését. Információnk szerint a bírói testület már döntött, és nem adott helyt a keresetben foglalt kérésnek.

Mint arról beszámoltunk, hat alapítványi formában működő egyetem májusban beperelte az Európai Bizottságot (EB), amiért ideiglenesen kizárta a hasonló felsőoktatási intézményeket az EU-s csereprogramokból. A Debreceni Egyetem külön kérte a tiltó brüsszeli rendelkezés azonnali felfüggesztését, amit az EUB elutasított, így a perben körülbelül másfél év múlva születhet ítélet, feltéve, hogy a bírák egyáltalán elfogadhatónak ítélik a beadványt. A felperesek arra hivatkoznak, hogy az egyetemi döntéshozatal független az alapítványi kuratóriumtól.

Háborús időben az ország fizikai biztonságának megőrzése mindennél fontosabb - közölte a Pénzügyminisztérium.