„Olvasom, hogy Ácson elektromos akkumulátorgyár lesz. Hát nem lesz” – jelentette ki Szijjártó Péter a Komárom Televíziónak adott interjújában. A külügyminiszter úgy folytatta, Ácsra egy olyan gyár érkezik, ami az elektromos akkumulátorok egy alkatrészét, az úgynevezett katódot gyártja. „Tehát nem lesz akkumulátorgyár, de még ha az is lenne se lenne semmi probléma, már hogy egészségügyi és környezetvédelmi szempontból” – fejtegette.
Szijjártó szerint egy olyan gyár érkezik, amely a katódgyártásban ma a top technológiai színvonalat képviseli a világban, és ez a gyár fog szállítani azoknak az akkumulátorgyáraknak, amelyek aztán a nagy nyugat-európai márkáknak szállítják be az akkumulátort.
„Ezért a gyárért is nagy verseny volt több európai országgal, ezt sokan szerették volna megkaparintani, mert ez egy olyan 520 milliárd forintos beruházás”
– tette hozzá a tárcavezető. Úgy véli, a gyárban nagyjából 900-an fognak dolgozni. Mindenki arra törekszik, hogy minél több helyi dolgozzon itt, de „nyilván ez lehetőséget ad majd az odaátiaknak is, hogy átjárjanak” – mondta Szijjártó, aki a beszélgetésről szóló videóhoz Facebook-oldalán csak annyit fűzött,
„érdemes úgy nézni a dolgokat, ahogy vannak”.
Az érintettek már feltehetően nem értenek mindenben egyet a külügyminiszterrel: mint az Euronews cikke alapján lapunk is megírta, csütörtökön újabb három önkormányzati képviselő jelentette be lemondását az Ácson létesülő kínai katódgyár miatt. Így a nyolc fős képviselő-testületből már öten érezték úgy, hogy nem kaptak megfelelő tájékoztatást, így nem tudják megfelelően képviselni a településen élők érdekeit. Mivel az önkormányzati választásokat megelőző évben nem lehet feloszlatni a testületet, így az nem lesz döntésképtelen: a listán hátrább lévők veszik át a távozók helyét.
Korábban a Telex nyomán mi is beszámoltunk arról, hogy nyílt levélben tiltakoztak az ácsiak Szentirmai István fideszes polgármesternél az épülő üzem ellen. A Kiáll(t)unk Ácsért nevű szerveződés beszámolója szerint a Huayou Cobalt katódgyára építésének híre közfelháborodást váltott ki nemcsak Ácson, hanem a környező településeken is, mint Bana és Bábolna. A tiltakozó lakosok emlékeztettek arra, a fideszes polgármester a bejelentést megelőzően tagadta (például politikai hergelésnek nevezte) vagy elhallgatta a beruházással kapcsolatos híreket, majd „fém autóalkatrészként” hivatkozott a gyártási végtermékre, amely várhatóan egészségkárosító nikkelt, mangánt és kobaltot is tartalmaz.
Újabb képviselők mondtak le Ácson az oda tervezett katódüzem miatt Nyílt levélben tiltakoznak az ácsiak az épülő katódgyár ellenSzijjártó Péter bejelentette, hogy Ácson is épül 520 milliárdért egy katódgyár