;

Bajnai Gordon;Állami Számvevőszék;Datadat;

Bajnai Gordon volt miniszterelnök

- Bajnai Gordon: Politikai propagandakiadvány az ÁSZ jelentéstervezete

A korábbi miniszterelnök úgy véli: nehéz helyzetben van az Állami Számvevőszék, amikor az ellenzéki pártok pénzét a választások előtt el akarja vonni, hiszen ezt jogilag semmivel nem tudja alátámasztani.

A sejtetések ellenére a jelentésben bemutatott ügyletekben nem vett részt, azokról érdemi és közvetlen információja nincs, és – egyetlen kisebbségi tulajdonrészen kívül – a bemutatott szervezeteket sem ismeri belülről – közölte Bajnai Gordon vasárnap délelőtt a Facebook-oldalán az Állami Számvevőszék jelentéstervezetével kapcsolatban. A korábbi miniszterelnök hozzátette: éppen ezért némi távolságtartással szeretne reagálni az ügyre.

Nemrég lapunk is beszámolt arról, hogy Gyöngyösi Márton nyílt levelet írt Bajnai Gordonnak, melyben kiemelte: választ szeretne kapni az ÁSZ úgynevezett „jelentéstervezetével” kapcsolatban felmerült kérdésekre, amely dokumentumban számos alkalommal említik a volt miniszterelnök és munkatársai nevét. „Csak remélni tudom, hogy tisztázni tudod a »jelentéstervezetben« foglaltakat, hiszen ha az abban foglaltak csak részben is megállják a helyüket, az alkalmat adhat az Orbán-rezsimnek a teljes ellenzék ellehetetlenítésére egy évvel az önkormányzati választások előtt. Gondolom, nem kell részleteznem a rád nehezedő felelősség súlyát. Azt is feltételezem, hogy ahogy én, úgy te is a nyilvánosság híve vagy, hiszen lassan ez az egyetlen fegyverünk a folyamatosan növekvő elnyomással szemben” – írta a Jobbik-Konzervatívok elnöke.

Bajnai Gordon most közölte, szerinte az a legfontosabb, hogy

„ezt a jelentést (és elődeit) annak lássuk, aminek a megrendelői szánták: politikai propagandakiadványnak. Hiszen az anyagban szereplő, szándékoltan hamis állítások egyértelmű politikai célokat szolgálnak”.

Kiemelte, hogy az ÁSZ dokumentuma nem állapít meg semmilyen jogsértést, de szerepel benne az, hogy a Datadat Professional Kft. a neki szerződés szerint kifizetett pénzeket teljes egészében elköltötte arra, amire a megbízása szólt és a cégből osztalékot nem vettek ki azóta sem. „Ugyanakkor a titkosszolgálatinak mondott politikai célú jelentés számos, lényeges állítása hamis” – tette hozzá. Összegzése szerint

  • az Együtt semmilyen formában nem kapott támogatást a NED (National Endowment for Democracy) amerikai kormányzati szervezettől vagy hasonló külföldi szervezettől.

  • hazugság az az állítás is, miszerint a Datadat manipulálta volna az ellenzéki előválasztást 2021-ben, ezt a Datadat vezetői már a hét elején cáfolták.

  • az elmúlt hónapokban számos nyilvános jogi szakértői elemzés alátámasztotta, sőt az egyik korábbi „titkosszolgálati” jelentés is gyakorlatilag elismerte azt, hogy az Action for Democracy által az MMM egyesületnek folyósított támogatások a magyar jogszabályokkal összhangban történtek.

„Nehéz helyzetben van tehát az ÁSZ, amikor a miniszterelnöki kabinetiroda parancsát végre akarja hajtani és az ellenzéki pártok pénzét a választások előtt elvonni, hiszen ezt jogilag semmivel nem tudja alátámasztani” – vonta le a következtetést.

Bajnai Gordon ezután kiemelte, hogy 2014 óta külföldön, a szakmájában dolgozik, Magyarországon csak a hétvégéit tölti. Szavai szerint a most közzétett jelentésben érdemben szereplő szervezetek közül egyedül a Datadat alapítók egykori start-up cégéhez maradt közvetett, passzív, kisebbségi befektetőként köze, amely mára már jelentőségét vesztette: 7 évvel ezelőtt egykori munkatársai új internetes marketing vállalkozását segítette induló tőkével, ennek maradványa a 12 százalékos tulajdonrész. Leszögezte, hogy a cégcsoport irányításában soha nem vett aktívan részt, amikor pedig a cég később a nemzetközi piacra kilépve gyors terjeszkedésbe fogott, ebből teljesen kimaradt.

Bajnai Gordon végül megjegyezte, hogy Magyarország korábbi miniszterelnökeként személyesen és naponta tapasztalta a nemzetbiztonsági szolgálatok jelentőségét a magyar érdekek védelmében és érvényesítésében. „Ezen szervezetek hitelessége, pártpolitikán kívül- és felül tartása alapvető nemzeti értékünk és érdekünk kellene legyen. Szomorúan látom, hogy ezeket az alkotmányos és szakmai szempontokat az elmúlt néhány évben végképp alárendelték a fideszes hatalomgyárnak – ez sajnos valódi nemzetbiztonsági kockázat” – zárta bejegyzését.

Ahogyan arról a 24.hu híre nyomán beszámoltunk, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentéstervezete alapján megvalósult a tiltott pártfinanszírozás, amennyiben a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM) az Egyesült Államokból érkező pénzekből beszállt az ellenzéki kampányba. Az ÁSZ szerint 1,7 milliárd forintra tehető az az összeg, amit külföldi forrásból finanszíroztak az MMM-en keresztül, a büntetés ennek a duplája, 3,4 milliárd forint lehet. Novák Zoltán, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője lapunknak azt nyilatkozta: a kormány számára kontraproduktív lenne, ha a számvevőszéki eljárás révén működésképtelenné tenné az ellenzéket. Az európai színtéren ugyanis a Fidesz ezzel látványosan alátámasztaná azt a vádat, hogy Magyarországon autokrácia van. Az erről szóló cikkünk itt olvasható.

Így próbálják kiegészíteni a kerület útfelújításokra fordítható költségvetését. Eddig harminc ember utalt.