Lesújtó adatokat közölt az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetének MTA által támogatott friss, Szabó Andrea (TK PTI), Nagy Ádám (Excenter), Fekete Mariann (SZTE), Böcskei Balázs (TK PTI) által jegyzett kutatása, amelynek második része a fiatalok kivándorlási szándékait vizsgálta.
A hvg.hu által ismertetett felmérésben a kutatók leszögezték, hogy nem közvetlenül azt vizsgálták, hogy „holnap reggel” kik fogják elhagyni az országot, hanem inkább általánosságban azt, hogy hogyan érzik magukat a fiatalok hazánkban: milyen a jövőképük, s ha a feltételek adottak, akkor Magyarországot, vagy inkább egy másik országot választanának.
A felmérés szerint a 16-29 éves fiatalok legkevesebb egyharmada nem érzi jól magát a jelenlegi magyarországi viszonyok között, sőt, 40 százalékuk több évre is szívesen választaná a külföldi munkavállalást. Ez három éve, a Magyar Fiatalok 2020 kutatásban még csak 21 százalék volt, vagyis közel megduplázódott az arány.
A kutatók szerint a külföldi letelepedést érintő kérdés elsődlegesen közhangulati jellegű, hiszen ennek kivitelezéséhez masszív elszántság, elköteleződés, előkészület, anyagi és egyéb befektetés szükséges. Ennek ellenére a 2023. májusi adatok finoman szólva sem adhatnak okot az örömre, ugyanis a 16-29 év közötti magyarok mintegy 35 százalékának már megfordult a fejében a gondolat, hogy inkább itthagyja az országot. A kutatók szerint ez az aggasztó szám leginkább dühöt, frusztrációt, elkeseredettséget jelez. Három évvel ezelőtt ez a szám még 11 százalék volt, vagyis több mint háromszorosára ugrott.
A felmérés alapján minél kevésbé elégedettek a magyar fiatalok egyrészt a saját életükkel, másrészt a demokrácia jelenlegi állapotával, annál nagyobb eséllyel fontolgatnak külföldi munkavállalást. Az ország tartós elhagyására vonatkozó szándék nagyban összefügg a pártpreferenciákkal is,
általánosságban pedig a 20 év alattiak, a fővárosban élők, a szülők révén magas kulturális tőkével induló, és azt tovább gyarapító (diplomás vagy jelenleg gimnáziumba járó) fiatalokat foglalkoztatja legfőképp a permanensebb külföldi élet gondolata.
Politikai nézet szerint a gondolat leginkább a pártnélkülieket, valamint az MKKP és a 2022-ben közösen indult ellenzéki pártok megmaradt támogatóit foglalkoztatja. Legkevésbé a Fidesz−KDNP szavazói gondolkodnak elvándorláson.
A legmarkánsabb megoszlás abban mutatkozott, hogyan ítélik meg a válaszadó 16-29 éves fiatalok a demokrácia állapotát Magyarországon: a tartós külföldi élet gondolatát mérlegelők mintegy háromnegyede egyáltalában nem, vagy nem elégedett vele. A tanulmány szerzői megjegyzik, hogy a jelenlegi politikai helyzet negatív megítélése, esetleg ezzel összefüggésben a tehetetlenség érzete nagyban befolyásolhatják a külföldre költözés gondolatát.