“A legtöbben édes kölykök” - így jellemezte Itamar Ben Gvir izraeli belbiztonsági miniszter azokat az önbíráskodó zsidó telepeseket, akik múlt szerdán otthonokat és autókat gyújtottak fel palesztin falvakban, hogy megbosszulják az Eli nevű zsidó telep elleni kettős terrortámadást. A kahánista (szélsőséges vallásos cionista) politikus - izraeli sajtóbeszámolók szerint - a biztonsági erők vezetőinek és az illetékes minisztereinek keddi zárt ajtók mögötti találkozóján védelmébe vette az erőszakos szélsőségeseket.
A tanácskozást Benjamin “Bibi” Netanjahu miniszterelnök hívta össze, miután a “telepeserőszak” elharapózása látszólag már az izraeli biztonsági erőket is fenyegeti. Hétfőn egy katonatisztet is inzultusok érték: Eliav Elbaz ezredes a múlt heti palesztin terrorakciók négy áldozata előtt akarta leróni a kegyeletét Eliben, de a helyi telepesek “árulónak” és “gyilkosnak” nevezték, majd elkergették őt.
Bibi arra figyelmeztette a jelenlévő politikusokat, hogy az események Izrael nemzetközi legitimitását veszélyeztetik. Joav Gallant védelmi miniszter azt javasolta, hogy a kormány összes tagja közös közleményben ítélje el az erőszakot. Erre azért is szükség lett volna, mert Orit Sztrock telepesügyi miniszter a napokban a Putyin-rezsim ellen nyíltan fellázadt Wagner zsoldoscsoporthoz hasonlította a biztonsági erők vezetőit, mert azok egy szombati közös közleményben “nacionalista terrorizmust” emlegettek a telepeserőszak kapcsán. A tárcavezető később bocsánatot kért, de jelezte, hogy továbbra is problémásnak tartja a telepesek megbélyegzését.
Ben Gvir azonban teljesen kisiklatta a megbeszélést, amely így végül eredménytelenül zárult. Azzal vádolta meg például kollégáit, hogy túl sokat foglalkoznak a telepes rendbontásokkal, holott, mint fogalmazott, a “kiirtandó terrorizmus” a palesztinok lakta Dzseninben és nem az Ateret zsidó telepen található. Egyúttal kirohanást intézett a biztonsági erők ellen, mert eljárnak a “taknyosorrú” telepes fiatalokkal szemben, és szemükre hányta, hogy nem ilyen kemények a drúzokkal vagy az igazságügyi reformtervek ellen tüntetőkkel. Sérelmezte azt is, hogy Jichák Hercog izraeli államfő telefonon bocsánatot kért Mahmúd Abbász palesztin elnöktől a telepeserőszak miatt és a védelmi miniszter is megkeresett egy izraeli börtönt megjárt palesztin tárcavezetőt ez ügyben. "Egy elítélt terrorista, aki 10 évet töltött börtönben, és mi felhívjuk, hogy bocsánatot kérjünk tőle és megbabusgassuk?” - értetlenkedett Ben Gvir, akit egyébként 2007-ben elítéltek terrorszervezet támogatásáért.
Gallant dühösen reagált kahánista kollégája kirohanásaira. "Nem viselkedhetünk úgy, mint az ellenség. Nem mondhatod, hogy az arabok ezt teszik, ezért mi is megtehetjük” - vágta a belbiztonsági miniszter fejéhez, aki szerinte csak a szlogenekben rendpárti.
A heves vitába torkolló tanácskozás ismét rávilágított arra, hogy Netanjahu mennyire kiszolgáltatott szélsőjobboldali koalíciós partnereinek, akik mélyen elkötelezettek a Ciszjordániában illegálisan létesített zsidó telepek lakói iránt és hajlandóak szemet hunyni azok agresszív cselekedetei felett. Ez a rendfenntartást is megnehezíti - a Háárec értesülései szerint a kormány következetesen hátráltatja az izraeli biztonsági erőket abban, hogy megelőzzék a palesztinok elleni telepes támadásokat. Márpedig egy-egy ilyen incidens az erőszakspirál mélyüléséhez, további eszkalációhoz vezethet, annál is inkább, mert palesztin oldalon is erősödni látszanak a radikálisabb elemek.
A veszély olyan súlyos, hogy kedden az ENSZ Biztonsági Tanácsa is önmérsékletre szólította fel Izraelt és a palesztinokat. A BT-tag Egyesült Államok, Oroszország és Kína kevés dologban értenek egyet, különösen az Ukrajna elleni orosz invázió kezdete óta, de most mégis egységesen fejezték ki aggodalmukat a térségbeli folyamatok miatt.