MSZP;tűzoltóság;Pintér Sándor;belügyminiszterium;Harangozó Tamás;balesetbiztosítás;

- Pintér Sándorhoz fordult a baleset- és életbiztosítás nélkül hagyott tűzoltók miatt Harangozó Tamás

Az MSZP frakcióvezető-helyettese többek között arra kíváncsi, a belügyi tárca miért nem tudott még annyi pénzt sem elkülöníteni, amennyit a legalacsonyabb ajánlatot tevő közölt a közbeszerzési eljárásban.

Nemrég derült ki, hogy a Belügyminisztérium nem hosszabbította meg a tűzoltók és rendvédelmi dolgozók április 11-én lejárt csoportos balesetbiztosítását. Harangozó Tamás, az MSZP frakcióvezető-helyettese, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának alelnöke most írásbeli kérdéseket nyújtott be Pintér Sándor belügyminiszterhez, hogy kiderüljön, mi áll a Belügyminisztérium döntésének a hátterében.

Korábban lapunk is beszámolt arról, hogy április közepével megszűnt a tűzoltók csoportos baleset- és életbiztosítása, ennek értelmében ha egy tűzoltó megsérül, vagy meghal munka közben, akkor semmilyen biztosítási sérelemdíjra nem jogosult. A Telex korábbi cikke szerint a katasztrófavédelem munkatársait minderről csak a közelmúltban tájékoztatták hivatalosan egyes vármegyei vezetők, addig csak szóbeszéd útján terjedt a munkatársak között. A Belügyminisztérium később közölte, hogy február 27-én közbeszerzési eljárást írtak ki a csoportos élet- és balesetbiztosítási szolgáltatásra vonatkozóan. A biztosítótársaságok a változatlan létszámadatok és kártérítési díjtételek ellenére radikális, többszörös szolgáltatási díjemelkedést tartalmazó ajánlatot adtak. A legkedvezőbb ajánlat 445,8 millió forint volt egy évre, a korábbi 122 millió forinttal szemben. A több mint 300 millió forintos áremelésre költségvetési fedezet nem állt rendelkezésre, ezért az eljárás eredménytelenül zárult. Egyúttal megjegyezték, hogy gondoskodnak az állományról, így a továbbiakban az elmúlt évek biztosítási díjaival megegyező összeget fizetik ki a káreseményekből eredő károk mérséklése érdekében a korábbi biztosítotti körbe tartozó állománytagok részére.

„Ezzel a döntéssel a tárca azon túl, hogy törvényt sértett, még a saját dolgozóit is kiszámíthatatlan és bizonytalan helyzetbe hozta!”

– írta írásbeli kérdése kapcsán Harangozó Tamás. Az MSZP közleményében az áll, hogy a frakcióvezető-helyettese szerint az sem egyértelmű, a Belügyminisztérium miért állított elő szándékosan törvénysértő helyzetet, hiszen ezekben munkakörökben törvény teszi kötelezővé a munkavállalók csoportos biztosítását. A kiszivárgott hírek szerint pedig ezt követően sem kötnek külön biztosítást a rendvédelmi dolgozókra, hanem a tárca „saját berkein belül fog jótállni ezekben az esetekben”.

Harangozó Tamás a belügyminisztertől azt kérdezte,

  • mi az oka annak, hogy a Belügyminisztérium még annyi pénzt sem tudott elkülöníteni a tűzoltók és rendvédelmi dolgozók biztosítására, amennyit a legalacsonyabb ajánlatot tevő közölt a közbeszerzési eljárásban?

  • miért nem tájékoztatták a biztosítás várható megszűnése előtt az állományt?

  • hogy áll jelenleg a tűzoltók és más rendvédelmi dolgozók biztosítása? Mit jelent, hogy a minisztérium „saját berkein belül fog jótállni” a biztosító helyett?

  • milyen szintű beleszólást enged a Belügyminisztérium a szakszervezeteknek annak érdekében, hogy a jövőben a tűzoltók és a rendvédelmi dolgozók megfelelő életbiztosításhoz jussanak?

Az volt az utolsó csepp a pohárban, hogy júliustól az önkormányzattól a megyei kórházhoz kerülnek.