;

gyógyszergyártás;ígéretek;gyógyszerhiány;Magyar Gyógyszerészi Kamara;gondok;

Képünk illusztráció

- Hiány van Magyarországon egy súlyos rohamokkal járó betegség gyógyszeréből

A kialakult helyzetre több magyarázat is született, de azt eddig senki nem tudta megmondani, hogy a szomszédos országokban miért nincsenek gondok.

Hónapok óta hiánycikk a gyógyszerük – erre panaszkodnak Méniére-betegek, akiknek ezek a készítmények a létfenntartásukhoz szükségesek éppúgy mint a cukorbetegeknek az inzulin vagy az epilepsziával küzdőknek a görcsoldó – hangzott el az RTL Híradó riportjában. A súlyos rohamokkal járó fülbetegség gyógyíthatatlan, de gyógyszerrel szinten tartható, de egy ideje azokat alig lehet beszerezni Magyarországon, és ezt a tényt több gyógyszertárban is megerősítették, de a hiány okát a mai napig nem tudják. 

Melczer Mária Ágnes, a Magyar Gyógyszerészi Kamara Békés Megyei Szervezetének elnöke szerint nem csak a Méniére-betegek gyógyszereivel van gond, gyakran hiányoznak a pszichiátrián alkalmazandó, az idegrendszerre ható gyógyszerek, inzulinok, antibiotikumok, de előfordul, hogy egyes fájdalom- és lázcsillapítókat sem lehet kapni. 

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI)  azt közölte, hogy a gyógyszerhiányok oka a tavasz óta fennálló „globális gyártási kapacitásprobléma”, ami a gyártók szerint legkorábban október végétől rendeződhet. Mások csomagolóanyag-ellátási gondokkal, az orosz-ukrán háborúval és az energiaválsággal magyarázzák a kialakult helyzetet, de azt eddig egyetlen illetékes sem tudta megfejteni, hogy a környező országokban miért könnyebb gyógyszerhez jutni, mint itthon.

A Népszava csaknem egy évvel ezelőtt írt arról, hogy az extraprofitadó veszélyezteti az ellátás biztonságát. Ugyan a támogatott orvosságok árának minden ötödik forintját a gyógyszergyártók fizetik 2022 júliusától újabb, úgynevezett extraprofitadót kell fizetniük. Az akkori hatályba léptetett kormányrendelet szerint a 10 ezer forintot meg nem haladó termelői áras gyógyszerek esetén 20 százalékos, a 10 ezer forint feletti termelői áras gyógyszerek esetén 28 százalékos mértékű befizetési kötelezettség terheli az ágazati cégeket. 

Június elején arról írtunk, hogy az újabb emelés miatt egyes készítmények akár el is tűnhetnek a patikák polcairól.

Bár a védőnői szolgálatok államosításáról szóló törvénymódosítást már tavaly elfogadták, az átállás részletei csak most, a július elsejei bevezetés előtt kezdenek felsejleni.