Ez a bilincsben való elvezetés talán nem véletlenül a népszavásoknak jut eszébe - jelentette ki a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója a Mandiner pénteki podcast műsorában.
Demeter Szilárd azután döbbent rá erre, hogy munkatársunk, Hargitai Miklós az egyik jegyzetében úgy fogalmazott a Libri felvásárlása kapcsán, hogy „Orbán János Dénesből vagy Demeter Szilárdból akkor sem lesz Esterházy Péter, ha minden könyvesboltból bilincsben viszik el, aki nem őket választja”. Szerinte szimptomatikus, hogy a Népszava számára az a magyar író, aki Esterházy Péterré akar válni, ez pedig szerinte az alkotói szabadság jelentős korlátozását eredményezheti. – Az alkotó akkor alkotó, hogyha önmagaként tud megnyilvánulni, vagy önmagából meríti azt, amit meg akar írni – vélekedett. Bödőcs Tibor reakciójáról szólva arról beszélt, Magyarországnak nagy szüksége lenne arra, hogy valaki elgondolkodtató módon mindenkibe beleáll ideológia vezéreltségtől függetlenül. A humorista szerinte a renoméját rombolja le azzal, hogy „elkezdett átmenni agitpropba...tehát ilyen harcos, karcos, ellenzéki (...) ráadásul egyre butábban csinálja”. – Sajnálom, mert tehetséges a gyerek – mondta.
A fideszes káderképző MCC térnyerésével az állam határozhatja meg, mi kerül a kezünkbe a könyvespolcrólA POM-főigazgató szerint az, hogy a fideszes káderképzőként működő Mathias Corvinus Collegium (MCC) megvette a Librit, mindössze egy „piaci tranzakció” volt, a népszavásoknak pedig meg kellene érteniük „a kapitalizmus logikáját”, vagyis hogy ha egy cég „piaciként” viselkedik, azt nézi, melyik szerző könyveit lehet eladni, melyik könyv megy. – Valószínűleg nem azoknak a szerzőknek a könyveit veszik százezerszámra, akik most elhatárolódnak – kockáztatta meg ezután, hogy két perccel később önmagának kissé ellentmondva arról beszéljen, a könyvkiadók „a nem tudom, hány tízezer példányban eladott” Bödőcs Tiboron keresik meg azt a pénzt, amelyet a szépírókon elvesztenek. (Ha már a kapitalista logikánál tartunk, gyaníthatóan a néhai Esterházy Péter műveiből is többet adnak el, mint Orbán János Déneséiből vagy a szépírói tevékenységét jelenleg szüneteltető Demeter Szilárd könyveiből – a szerk.).
Demeter Szilárd: Nincs olyan, hogy NER-es kultúra meg ellenzéki kultúraEgy későbbi gondolatmenetében a PIM főigazgatója azt kezdte el fejtegetni, hogy 2010-ig az irodalomban Závada Pál, Parti Nagy Lajos és Radnóti Sándor esztéta döntötte el, hogy ki mennyit ér, függetlenül a teljesítménytől. Aamikor ő „belépett a képbe”, akkor neki nem a jobboldaliak voltak a leghálásabbak, hanem az ellenzéki oldalhoz tartozó második és harmadik vonal képviselői, hogy végre levegőhöz jutottak. Majd kijelentette, Tóth Gabit nem azért kell támogatni, mert jobboldali, hanem azért kell támogatni, mert elképesztő jó énekesnő. – Én zenéltem vele, figyeltem a karrierjét, hogy hogyan épült fel. – Hihetetlen nagyokat tud énekelni az a lány....vagy asszony. Tehát nem az a kérdés számomra, hogy ő most jobboldali vagy baloldali, hanem az, hogy egy nagyon jó énekesnő, aki megérdemli a támogatást – fogalmazott Demeter Szilárd.
Tóth Gabi lett az év női előadója az állami médiánálKésőbb a színházakkal kapcsolatban azt fejtegette, hogy „túltoltuk” az intézményi struktúrát, s meg kell nézni, milyen intézményeket lehet fenntartani. Példaként a kőszínházakat hozta fel, amelyek esetében egy alapos „számvezérelt, adatvezérelt” logika alapján meg kell nézni, melyeket kell fenntartani az államnak és melyekhez kell mecenatúrát vagy egyéb alternatív forrásokat keresni.
Demeter Szilárd szimfonikus zenekarokat szüntetne meg, miközben fogalma sincs, valójában hány szimfonikus zenekar van Magyarországon