Talán nincs még egy ember, aki Selmecihez hasonlóan jól ismeri, és egy családtag érzelmi elfogultságától mentesen képes objektív képet festeni Milák Kristófról. Nyolc éven át dolgoztak együtt, útjaik 2021 szeptemberében, néhány héttel azt követően váltak el, hogy megünnepelték Tokióiban a 200 pillangón megszerzett olimpiai bajnoki címet.
Selmeci a Magyar Úszószövetség szakmai alelnöke, ám nem szimplán nagyszerű szakember, hanem kiváló pedagógus is az ehhez szükséges érzékenységgel, emberismerettel. Mindemellett diplomatikus, így hosszas beszélgetést kellett folytatnunk ahhoz, hogy eljussunk oda: szerinte mi lehet Milák döntésének valódi oka. A 23 éves úszó jelenlegi mestere, Virth Balázs a Nemzeti Sportnak úgy nyilatkozott, hogy neki is többszöri beszélgetésre volt szüksége, mire megértette, miért mondta le a július 14. és 30. között esedékes világbajnokságon való szereplést: Milák mentálisan és fizikálisan elfáradt.
Selmeci szavaiból mindazonáltal az derült ki, hogy a versenyző személyisége döntő faktor ebben a történetben.
– Nem állunk kapcsolatban, nem osztotta meg velem az okokat, így én is csak az alapján tudok véleményt formálni, amit a hírekben vagy a sportág berkeiben hallottam – szögezte le mindenekelőtt Selmeci. Szerinte jóllehet, nem sportpszichológus – bár a szakma egyik legismertebb képviselője, Dr. Lénárt Ágota is így véli – kiégésről nem beszélhetünk, az a jelenleginél lényegesen súlyosabb állapot. Feltételezi, nem is a fizikai fáradtság a legfajsúlyosabb faktor, mert hosszú szakmai tapasztalata alapján állítja: a legkeményebb alapozást, amikor végkimerülésig jutnak a sportolók, is ki lehet négy-öt nap alatt pihenni.
Milák Kristóf nem indul a fukuokai vizes világbajnokságon– Lelki tényezők dominálhatnak – rögzítette Selmeci, de csak azt követően, hogy elmondta: – A közös munkánk során szintén megesett, hogy egy-egy versenyidőszakot követően önhatalmúlag kicsit megnyújtotta a szabadságát, és nem egy hét múlva állt újfent munkába, hanem mondjuk 10-14 nap elteltével. De mivel 17 éves kora óta, akkor lett Budapesten vb-ezüstérmes, szuper teljesítményekkel rukkolt ki, elnézte neki ezt az ember. Ezúttal viszont még többet pihent az ob után. Ez sejtette, hogy valami gond van.
Selmeci jellemzése szerint Milák igazi versenyzőalkat, az a típus, aki akkor hozza ki magából a maximumot, amikor a legjobban szükséges, a hangulata viszont változékony.
Szárnyal a siker elérésekor, de rendre „letargikusan” vág neki a felkészülési időszaknak. Hihetetlenül sikerorientált, ő az a típus, akit a győzelem motivál, hogy piedesztálra emeljék, s noha tudja, hogy ezért meg kell dögleni a medencében, az oda vezető utat kevéssé díjazza. Az úszás roppant monoton sport, aki nem ússza le a napi cirka kétszer 6 kilométert, nem lesz bajnok. Némi változatosságot jelenthet, ha más számokban is megméreti magát, ezért kezdhetett neki a pillangó mellett a gyorsúszásnak.
Egyébként tudvalevő, hogy közte és Selmeci között voltak olykor igen durva súrlódások, a szakember visszatekintve most oda vezeti az okokat vissza, hogy Milák roppant zárkózott ember: – Nem kaptam visszajelzéseket tőle, ami miatt értelemszerűen hibákat is elkövettem. Például túledzettem, pedig pihentetnem kellett volna. Ezek szerint Milák nemigen képes az asszertív kommunikációra? El tudja mondani, mi játszódik le benne, képes megfogalmazni az érzéseit? – kérdeztük Selmecit, aki határozott nemmel felelt, és itt utalhatunk vissza arra, Virthnek miért volt szüksége több beszélgetésre, hogy megértse tanítványát.
Van valaki, családtag, barát, edző, aki igazán bensőséges kapcsolatot ápol vele? Akinek meg tud nyílni? – firtattuk tovább. Selmeci újfent nemleges választ adott. Állítólag az edzőtáborokban sem barátkozik, míg társai mondjuk a vacsoránál poénkodnak, ő általában elvonultan, egymaga étkezik. Ezen és pláne a jelenlegi kimerült helyzetén talán sportpszichológus segíthetne, s volt is alkalom, amikor dolgozott szakemberrel, de minthogy rettentő nehezen tárulkozik ki, ezek a terápiák is abbamaradtak, jóllehet idővel nagy segítségére lehettek volna.
– Elképzelhető, túl korán jutott a rivaldafénybe. Megértem, hogy az azóta tartó, belülről és kívülről egyaránt fakadó folyamatos teljesítménykényszer óriási terhet rak rá.
Láttunk már hasonlót, Gyurta Dániel a 2004-es olimpiai ezüstje után két évig elképesztő mélyen volt, mígnem 2012-ben aranyérmes lett Londonban. Ahogy mondta, megjárta a poklot és a mennyországot. Bízom benne, Kristóf mihamarabb kilábal a gödörből. Lazítson, kapcsolódjon ki, sokféle módja van ennek. De a 4-6 hétnél tovább tartó kihagyásból visszatérni embert próbáló feladat. A többiek elmennek a vb-re, pihennek, majd szeptemberben elkezdik a munkát. Neki augusztustól egyénileg kell készülnie, és ott lenni a medencében a többiekke” – értékelte a helyzetet a klasszis volt trénere.
A fentiekre tekintettel megkerülhetetlen volt a kérdés: Milák mostani mélypontja magában rejti-e annak a veszélyét, hogy káprázatos karrierje kettétörik?
– Tökéletesen megértem a fölvetést! – reagált Selmeci. – Megtörtént már nem egyszer, hogy egy fénylő csillag hirtelen és megmagyarázhatatlanul eltűnik. Remélem, vele ez nem történik meg. Hiszen körülötte oly sokan, a klubja, a szövetség, a szerettei, próbálják támogatni. Ha idejében elkezdi a tréningeket, és szeptemberben úszni fog, biztos vagyok benne, hogy vissza fog találni a csúcsra, és a legjobb énjéhez.