;

Ukrajna;Moldova;EU-csatlakozás;

Grúziának még sok teendője van az EU-tagjelölti státus elnyeréséért. A csalódott ellenzék a kormányt teszi felelőssé a kudarcért

- Ukrajna hét brüsszeli ajánlásból kettőt kipipálhat

Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság (EB) bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős tagja szerdán szóbeli tájékoztatást adott a 27 tagállam vezető brüsszeli diplomatáinak arról, hogy az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó Ukrajna, Moldova és Grúzia mekkora előrehaladást ért el az igazságszolgáltatás átalakításában, a média függetlenségének garantálásában, a korrupcióellenes küzdelemben és a nemzeti kisebbségek jogainak biztosításában.

Kiszivárgott hírek szerint az értékelés leszögezi, hogy Ukrajna és Moldova jó úton halad és néhány hónapon belül végezhet a megjelölt reformok végrehajtásával, míg Grúziának igyekeznie kell, hogy utolérje partnereit. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Ukrajna megsegítéséről rendezett londoni donorkonferencián azt mondta, hogy az ország a háború ellenére “lenyűgöző gyorsasággal és elszántsággal gyorsította fel reformprogramját”.

Az Európai Unió egy évvel ezelőtt adta meg a tagjelölti státuszt Ukrajnának és Moldovának, és egy sor feltételt szabott ahhoz, hogy megkezdhessék a csatlakozási tárgyalásokat. Grúziának a tagjelöltség megszerzéséhez még eredményeket kell felmutatnia. A három ország teljesítményének alapos értékelése az év második felében várható, a mostani részleges beszámolóval az EB jelzést kíván adni a triónak arról, hogy mely területeken vár további erőfeszítéseket.

Sajtójelentések szerint Ukrajna a hét ajánlásból kettőt hajtott végre maradéktalanul: igazságügyi reformot hagyott jóvá és intézkedéseket tett a média politikai befolyásolásának megszüntetésére. Bizonyos haladást ért el a maradék öt feltétel végrehajtásában is, de fel kell gyorsítania a korrupció elleni küzdelmet, szigorítania kell a pénzmosás elleni szabályozást és törvényt kell alkotnia az alkotmánybírák kiválasztásának kritériumairól. Az EB felszólítja Kijevet, hogy hajtsa végre a Velencei Bizottság ajánlásait a nemzeti kisebbségek jogainak garantálásáról, amit Magyarország is sürget.

Moldova a csatlakozási tárgyalások feltételéül szabott kilenc ajánlásból hármat teljesített. Brüsszel többek között a korrupció leküzdését és az oligarcharendszer felszámolását várja el Chisinautól.

Az Európai Bizottság szerint Grúziának is sok teendője van még: igazságügyi reformot kell végrehajtania, biztosítania kell a médiapluralizmust és véget kell vetnie a közéletet jellemző durva retorikának.

Várhelyi Olivér csütörtökön tájékoztatja a tagállamok Stockholmban összeülő Európai-ügyi minisztereit a három ország teljesítményéről.

A tagjelöltség megszerzéséhez, illetve a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez a tagállamok egyhangú egyetértése szükséges. Az EU27-ek leghamarabb decemberben dönthetnek.

Az Orbán-kormány a pénzintézet akarata ellenére kezdett „kakaskodni” az EU-val az ügyben.