;

Bajnai Gordon;rendőrség;feljelentés;nyomozás;városháza;

- Ki sem hallgatták a Városháza-gate kulcsfontosságú szereplőjét

A Rahimkulov Ruszlan jobbkezének számító Zentai Péter volt az a nyomozati iratok és a tanúvallomások alapján, aki a legtöbbet kérdezgetett a Városháza állítólagos eladásáról. A hangtechnikai szakértői vélemény szerint az összes, később összevágott felvételt egy bizonyos „Péter iPhone-jával” készítették. A fideszes Budai Gyula által tett feljelentés nyomán szintén gyanúsítottá váló Berki Zsolt vallomásában pedig azt állította, közvetlenül Orbán Viktortól jött a kérés, hogy Bajnait mindenképpen bele kell vonni a Városháza-ügybe.

A rendőrség ki sem hallgatta a Városháza-gate kulcsfontosságú szereplőjének, egyúttal a Tiborcz Istvánnal is üzletelő Rahimkulov Ruszlan orosz milliárdos jobbkezének számító Zentai Péter üzletembert – írja a hvg360 a nyomozati iratok alapján.

Mint ismert, 2021 augusztusában Bajnai Gordon volt miniszterelnök Gansperger Gyula meghívására találkozón vett részt Rahimkulovval és Zentaival, akik – különösen az utóbbi – a Városháza állítólagos eladásáról kérdezgették Bajnait, akinek azonban Gansperger korábban még arról beszélt, a Rahimkulov-csoport érdeklődik a Városháza lehetséges fejlesztése iránt. Ezzel szemben az itt elhangzottakat – és további beszélgetéseket összevágva – később egy bizonyos Anonymus révén a kormánymédia úgy mutatta be, mintha az ellenzéki vezetésű főváros ki akarná árusítani a Városháza ingatlanját.

Bajnai feljelentést is tett a rendőrségen jelentős érdeksérelmet okozó tiltott adatszerzés, valamint hang- és képfelvételnek a becsület csorbítására alkalmas meghamisítása miatt ismeretlen tettes ellen. Az eljárás során kihallgatták Bajnain kívül Ganspergert és Rahimkulovot is, ám Zentait nem. Egyébként a portál által megszerzett nyomozati iratokban is szerepel, hogy az Anonymus által közzétett felvétel összevágott, tévesen közvetíti a megbeszélésen elhangzottakat.

Mint azt a portál megjegyzi, Bajnai vallomásában lényegében ugyanazt mondta el, amit a nyilvánosságnak is, miszerint Gansperger azt mondta neki, hogy Rahimkulov Ruszlan találkozni szeretne vele, és említette neki, hogy a Rahimkulov-csoport érdeklődik a Városháza lehetséges fejlesztése iránt. A volt kormányfőnek azonban Tordai Csaba, a Fővárosi Vagyonkezelő igazgatóságának elnöke a találkozó előtt arról tájékoztatta, hogy belátható időn belül fejleszteni sem lehet az ingatlant, mert nincs mögötte politikai támogatás. Bajnai állítása szerint ezt meg is mondta a találkozón, ám elsősorban Zentai különösen forszírozta a Városháza ügyét. – A beszélgetés ezen részénél rossz érzésem támadt, az volt az érzésem, hogy bennfentes információkat szeretne, vagy hogy én járjak el a nevükben. Erre reagálva leszögeztem, hogy én ebben az ügyben nem vagyok illetékes, és nem képviselek senkit – olvasható Bajnai vallomásában.

Bajnai a találkozó után szóvá is tette Ganspergernek, hogy nem erről volt szó, Zentai kérdéseit pedig provokatívnak és erőszakosnak minősítette. – Gyula bocsánatot is kért, és mondta, hogy igen, nem erről volt szó – emlékezett vissza Bajnai a vallomásában.

Gansperger a kihallgatása során azt állította, a Városháza értékesítéséről egy ismerősétől, Berki Zsolttól hallott, utóbbi állítólag arról beszélt, 2016 óta van egy listája az ingatlanokról, amelyeket a fővárosi vezetés állítólag el akar adni. Zentai azt kérte tőle, szervezzen egy találkozót Barts Balázzsal, a Fővárosi Vagyonkezelő Zrt. vezetőjével, utóbbi pedig a későbbi találkozón azt mondta, születtek koncepciók a városházával kapcsolatban, de „ebben nincs döntési kompetenciája, így a megvalósulási időről sem esett szó”.

A fideszes Budai Gyula által tett feljelentés nyomán szintén gyanúsítottá váló Berki vallomásában azonban azt állította,

közvetlenül Orbán Viktortól jött a kérés, hogy Bajnait mindenképpen bele kell vonni a Városháza-ügybe.

Mint azt a portál megjegyzi, Zentainak a szerepe azért is kulcsfontosságú, mert

az összes olyan beszélgetésnél jelen volt, amelyről titokban felvétel készült (az Anonymus nem csak a Bajnai-féle találkozó hanganyagát használta fel).

Ráadásul a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat által készített hangtechnikai szakértői vélemény – amely hét felvételt vizsgált meg – szerint mindegyik felvételt „Péter iPhone-jával” készítették.

A Bajnai-Rahimkulov találkozóról a szakvélemény azt írta: „A felvétel vége felé két férfi távozik, majd a harmadik is, és a felvételkészítő leállítja a rögzítést.” A találkozó végén Bajnai és Gansperger hagyta el először az épületet, Rahimkulov és Zentai maradt ott. Ennél árulkodóbb – teszi hozzá a portál –, hogy a Gansperger és Zentai közti beszélgetésekről a szakvélemény azt írja: a beszélgetések végén a vendéglátó kikísérte a vendégét, közben folytatódott a rögzítés, majd visszajött, és leállította a beszélgetést.

„A hír igaz, de semmi közünk hozzá” – fogalmazott a polgármester, aki szerint az orosz fél a háború tavaly februári kitörését követően bukkant fel azzal, hogy felújítanák az emlékművet (a munkát az orosz nagykövetséggel kötött megállapodás értelmében egy magyar cég végezte). Az orosz fél kicsit másképp emlékszik, szerintük éveken át tartó tárgyalásokat követően sikerült véghez vinni az emlékmű felújítását, amelyet számos akadály nehezített.