Egy új elmélet szerint akár az is okozhatta 19 éves korában Tutanhamon halálát, hogy alkoholos befolyásoltság állapotában vezetett, és balesetet szenvedett. Persze nem autóval, hanem harci szekérrel, amilyenekből hatot a sírjában is találtak. A feltételezéssel Sofia Aziz orvosbiológus-egyiptológus állt elő a BBC Science Focus című magazinjában.
Az elméletet arra alapozza, hogy a sír roskadásig tele volt borosedényekkel, amelyek száraz fehér bort tartalmaztak, egy tanulmány szerint ezek az első példái annak, hogy az egyiptomiak ismerték és itták azt. Mindenesetre a túlvilágra olyan dolgokból vittek magukkal sokat, amit szerettek, amire szükségük lehetett. “Tutanhamon olyan volt, mint egy tipikus tinédzser, ivott, azután túl gyorsan vezetett” - mondta Aziz.
2010-ben jutottak arra a feltételezésre tudósok, hogy a fiatal fáraó halálát egy elfertőződött nyílt seb okozhatta, immunrendszere pedig a malária miatt lehetett gyenge. Ugyanakkor ez a kutatás erősítette meg azt is, hogy a Tutanhamonnak dongalába lehetett, ami nem csak a járásban akadályozhatta, hanem a kocsivezetésben is. Azt azonban, hogy pontosan mi baja lehetett a lábának, a mumifikálás miatt sem lehet megállapítani. Sahar Salem radiológus, aki CT-felvételeket készített a múmiáról, nem látta olyan elváltozásnak a nyomát, ami ezt igazolná, szerinte a fiatal fáraó aktív lehetett, a lába ebben nem akadályozta.
Ugyanakkor Albert Zink, a Múmia Tudományi Intézet vezetője szerint, aki az említett 2010-es egyik szerzője volt, a ifjú fáraó lábának elváltozása igen is olyan szintű volt, hogy az képtelenné tehette arra, hogy állva kocsit vezethessen. Biztos, hogy volt lábtörése, de hogy azt mi okozhatta, lehetetlen megállapítani. A genetikai vizsgálatok az örökítőanyag rongálódása miatt korlátozott eredményre vezettek, belső szerveit még nem vizsgálták. Magát a múmiát felnyitották az 1920-as években, de közben súlyosan megrongálták. Tutanhamon halálának oka valójában továbbra is rejtély.