;

kórház;per;műtét;Szigetvár;fertőtlenítőszer;

A szerző felvétele

- Sóoldat helyett fertőtlenítőszert használtak, ezért halhatott meg egy beteg a szigetvári kórházban, az egyik műtős bűnösnek vallotta magát

Halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vádjával indult büntetőper a szigetvári kórház két műtőse és egy orvosa ellen. 

2020. május 3-án egy 43 esztendős csurgói asszonyt nőgyógyászati panaszokkal vettek fel a szigetvári kórházba. Másnap laparaszkópiás műtétet végeztek a betegen, s ennek során a beavatkozást végző szakorvos fiziológiás sóoldat helyett fertőtlenítőszert fecskendezett a beteg hasüregébe. A horrorisztikus történet büntetőperének tárgyalása kedden startolt a Szigetvári Járásbíróságon.

A vádirat szerint a végzetes tévedés előzménye az volt, hogy május 4-én reggel nyolckor a kórház két műtőse – felettesük kérésére – elment a raktárba a takarításhoz szükséges fertőtlenítőszerért. Az egyik műtős úgy döntött, hogy a fertőtlenítőt a raktári 5 literes edényből kisebb edénybe tölti. Ezért magához vett egy félliteres, fiziológiás sóoldatot tartalmazó, felcímkézett üveget, annak tartalmát a mosdóba öntötte, majd az üveget – társa segítségével – megtöltötte a fertőtlenítővel. Ezt követően a műtős a szert egy asztalra tette annak a műtőnek az előterében, ahol egy órával később a csurgói asszonyon a már említett beavatkozást elvégezték. Amikor a műtét közben szükség volt sóoldatra, a műtős véletlenül épp azt az üveget vitte be, amiben a fertőtlenítő volt.

A műtétet végző szakorvos pedig minderről nem tudva befecskendezett kétszer 20 milliliter fertőtlenítőt a páciens hasüregébe.

A műtéti heg lemosása során az egyik műtősnő észlelte a fertőtlenítő-szer viszkózus állagát, és ezt azonnal jelezte a még ott lévő műtősnek. Neki rögtön eszébe jutott, hogy a sóoldatos üvegbe ő töltötte bele a fertőtlenítőt. A műtősnő és a műtős erről tájékoztatta a laparaszkópiát végző szakorvost, ám ő, ahelyett, hogy referált volna az osztályvezető főorvosnak és reoperációt kezdeményezett volna,

megkérte a műtőst, valamint a műtősnőket, hogy az egész maradjon közöttük, s megnyugtatta őket, hogy az éjszaka ő lesz az ügyeletes, és fokozottan figyeli majd a beteget.

A csurgói asszony aznap éjjel rosszul lett, majd másnap állapota életveszélyessé vált, a szakorvos azonban továbbra is eltitkolta felettese elől, mi lehet ennek az oka. Ezt tette akkor is, amikor a kórház intenzív osztályára szállított asszonyon a sebészeti osztály vezetője reoperációt hajtott végre. A beteg kritikus állapotban került vissza az intenzív osztályra, ahonnan rokonai kérésére átszállították őt egy pécsi klinikára. A csurgói asszony ott halt meg 2020. szeptember 17-én.

A vádirat úgy fogalmaz, hogy az asszony halála és a fertőtlenítő szer hasüregbe kerülése között közvetett ok-okozati összefüggés áll fenn. A fentiek okán az ügyészség a két műtőst halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségével,

míg az orvost halált okozó, foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetés bűntettével vádolja.

Kedden előkészítő tárgyalás volt az ügyben. A vádhatóság a műtősök esetében 2 év, illetve egy év nyolc hónap szabadságvesztést látott indokoltnak, ha a két férfi elismeri a bűnösségét, és lemond a tárgyalásról. A vegyszert átöntő műtős bűnösnek mondta magát, társa viszont nem, és mindketten ragaszkodtak ahhoz, hogy tárgyalás végén szülessen meg az ítélet. Ugyanezt kérte az orvos is, aki ártatlannak tartja magát a vádban. Rá egyébként az ügyészség tárgyalás nélkül egy év hat hónap börtönt kért, és azt, hogy öt évre tiltsák el szakorvosi gyakorlattól.

A perben a bizonyítási eljárás október 10-én kezdődik.

Előtte a harmadát követelte, aztán még vastagabbra fogta a korrupciós ceruzát.