korrupció;adatvédelem;Igazságügyi Minisztérium;gazdagodás;ingatlan-nyilvántartás;

2022. május 24. Az új kormány eskütételének napja, Orbán Viktor miniszterelnök

- Féltik a NER-t a botránytól, elrejtik a gazdagodást egy törvénymódosítással

2024-től „adatvédelmi igények” miatt az eddiginél kevesebb ingatlan-nyilvántartási adat lesz mindenki számára megismerhető egy nemrég elfogadott törvény alapján.

A februártól életbe lépő módosítás nyomán leszűkítik például azok körét, akik megismerhetik az adott ingatlantulajdonos édesanyjának nevét is. Most a tulajdoni lap lekérdezője rögtön láthatja ezt az adatot, jövőre viszont csak „külön jogszabályban meghatározott okokból” lenne mód megismerni a tulajdonos édesanyjának a nevét.

Az új jogszabályhoz fűzött indoklás szerint a módosításra „adatvédelmi igények” miatt van szükség. Megkérdeztük a Varga Judit vezette Igazságügyi Minisztériumot, hogy pontosan milyen adatvédelmi igények indokolták a változtatást. Kíváncsiak volt arra is, melyik jogszabály határozza meg, hogy kik és milyen okokból ismerhetik meg egy ingatlantulajdonos személyi adatait, lesz-e erre lehetőségük például a tényfeltáró újságíróknak. A tárca cikkünk megjelenéséig nem válaszolt kérdéseinkre.

Az újságírókra vonatkozó kérdés azért indokolt: ha a tényfeltáróknak sem lesz lehetőségük megismerni az adatokat, akkor jelentősen megnehezítik a hatalom ellenőrzését, a kabinet tagjainak és a kormányközeli személyek gazdagodását nyomon követők munkáját. Ha ugyanis nem ismerhető meg például az ingatlantulajdonos anyja neve, akkor az akadályozza az érintett beazonosítását. Különösen olyan gyakori nevek esetében okozna ez nehézséget, mint például Varga Judit miniszteré. Róla egyébként épp az ingatlan-nyilvántartás alapján hozták nyilvánosságra oknyomozó újságírók azt: jókora házzal rendelkezik Balatonhenyén, amire ráadásul 10 millió forint csokot vett fel, miközben nehezen hihetőnek tűnt, hogy a Budapesttől távoli, zsákfaluban fog élni életvitelszerűen.

A NER korrupciógyanús ügyeivel folyamatosan foglalkozó – a jogszabályváltozásról elsőként hírt adó – Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő úgy látja: a törvény nem független attól, hogy az oknyomozó sajtó az elmúlt években jó pár esetben adott hírt kormányközeli személyek számos gyanús, nagy értékű ingatlanvásárlásáról. Emlékeztetett, hogy az elmúlt években Rogán Antaltól Lázár Jánoson át az Orbán családig esetek sokaságában a teljes ingatlan-nyilvántartás segített a NER-tagok gazdagodásának nyomon követésében.

A helyzet megoldását egyedül az egyházi státusz helyreállítása jelenthetné.