Európai Unió;állampolgári jogok;

- Mi, az Európai Unió polgárai

Az európai identitás az utóbbi évtizedekben nem olyan ütemben és mélységben hatotta át az egyének gondolkodását és cselekedeteit, ahogy azt az Európai Unió hívei szerették volna. Ennek egyik oka talán az, hogy keveset tudunk arról, milyen elemei vannak az európai identitásnak, illetve mik a gyakorlati következményei uniós tagságunknak a mindennapi életünkben. Az ezzel kapcsolatos közbeszéd elindítása és a folyamatos edukáció alapvető fontosságú annak érdekében, hogy tudatos nemzeti állampolgárok és európai polgárok legyünk. Ezen célok elérése érdekében az alábbiakban az egyik legfontosabb identitásképző jogintézményt, az uniós polgárság alapelemeit és annak a gyakorlati életre ható következményeit mutatom be.

Mindenki uniós polgár, aki valamely tagállamban állampolgársággal rendelkezik. Ugyanakkor az európai polgárság jogintézménye független a nemzeti állampolgárságoktól, azt csupán kiegészíti. Az a különleges elem ebben a megoldásban, hogy létrehoz egy nemzetektől független polgárságot, melynek tagjai különböző államok állampolgárai, és mégis ugyanazon jogokkal és kötelezettségekkel rendelkeznek az európai intézmények tekintetében. A közösségi jog ráadásul a nemzeti jogoktól független jogokat és kötelezettségeket keletkeztet, így védve és kiterjesztve a természetes személyek lehetőségeit. Apropó: jelenleg nincsenek taxatívan szabályozva az uniós polgári kötelezettségek, azok csak elvi szinten jelennek meg a joganyagban.

Természetesen annak érdekében, hogy az európai polgár intézménye kellő súlyt kapjon, a nemzeti bíróságok ki tudják kényszeríteni a kapcsolódó jogok érvényesülését.

Az uniós polgárság tartalma a gyakorlatban a következő:

- Jog a tagállamok területén való szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz. Azok a polgárok tudják csak igazán értékelni ezt a szabadságot - ami a fiatalabb generációknak már teljesen természetes - akik emlékeznek még a rendszerváltás előtti külföldi utazások gyomorszorító momentumaira.

- Aktív és passzív választójog biztosítása az európai parlamenti választásokon és a lakóhely szerinti tagállamban a helyhatósági választásokon. Ez a jog biztosítja azt az alapvető demokratikus értéket, hogy a polgárok részt vehetnek a politikai döntéshozatalban, akár választóként, akár politikusként. Emellett az Európai Parlament legitimitását ez a jog adja meg.

- Diplomáciai védelem olyan harmadik országok területén, ahol az állampolgárság szerinti tagállam nem rendelkezik képviselettel. A diplomáciai védelmet ugyanolyan feltételekkel lehetséges igénybe venni, mint ahogy azt az adott tagállam állampolgárai teszik. Természetesen Magyarországnak a leggyakoribb üzleti vagy turisztikai célpontnak számító országokban vannak diplomáciai képviseletei. Ugyanakkor a világon 195 ország létezik, és a külképviseleteink száma 100 alatti.

- Uniós intézményekkel kapcsolatban petíció benyújtására van lehetőség az Európai Parlamenthez, illetve annak ombudsmanja felé is jelezhetjük a vélelmezett vagy igazolt hivatali visszásságokat, így biztosítva a kellő civil kontrollt.

- Az európai polgár bármely tagállami nyelven, írásban fordulhat bármely uniós intézményhez, a választ is azon a nyelven fogja megkapni. Ez a lehetőség az intézmények transzparens működéséhez járul hozzá.

- Hozzáférés biztosítása az Európai Tanács, Parlament és Bizottság dokumentumaihoz, észszerű keretek között. Ez szintén a transzparencia miatt fontos, de a kutatóknak, történészeknek és politológusoknak is értékes jog.

Érdemes külön kiemelni az európai polgári kezdeményezést, melynek elindításához legalább egymillió uniós polgár aláírása szükséges. Amennyiben ez rendelkezésre áll, akkor az Európai Bizottság a polgári kezdeményezésnek megfelelő javaslatot terjeszt elő.

A demokratikus polgári berendezkedés egyik legfontosabb feltétele a tudatos polgár. Akár állampolgárként, akár európai polgárként kerülünk olyan helyzetbe, hogy a jogaink ismerete és használata által vághatjuk csak ki magunkat egy nehéz szituációból, esetleg juthatunk valamilyen előnyhöz, az lesz az a pillanat, amikor a tájékozódásra és tanulásra fordított időnk és erőfeszítéseink busásan megtérülnek majd.

A cikkben megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik szerkesztőségünk álláspontját. Lapunk fenntartja magának a jogot a beérkező írások szerkesztésére, rövidítésére.