Áprilisban 8,3 százalékkal – naptárhatással korrigálva 5,8 százalékkal – csökkent a magyar ipar termelése az előző évhez képest – közölte a KSH. 2023 márciusához képest 2,5 százalékos volt a termeléscsökkenés, vagyis egyre rosszabb állapotban van a magyar ipar. Ilyen mértékű termelés-kiesést három éve a covid-lezárások alatt mért utoljára a KSH, ráadásul a magyar ipar teljesítménye már negyedik hónapja folyamatosan csökken. A feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés volumene, csak két ágazatban, a legnagyobb súlyú jármű-, valamint a villamos berendezés gyártásban nőtt a termelés, de ez is kevés volt a többi ágazat visszaesésének ellensúlyozásra. A termelés az év első négy hónapjában 4,3 százalékkal kisebb volt, mint 2022 azonos időszakában.
Lényegében csak az autóiparhoz valamilyen módon kapcsolódó üzemek képesek valamiféle életet lehelni a magyar iparba, mindez párhuzamba hozható azzal, hogy folyamatosan zsugorodik a gazdaság belső kereslete. Ugyanerről tanúskodott a hét elején megismert kiskereskedelmi adat is, amely rámutatott, hogy az iparcikkek kereslete éves bázison már egyötödével marad el a tavaly áprilisban regisztrált szintekhez képest. A kép tehát több mint egyértelmű: lényegében az export-értékesítés képes valamelyest ellentételezni a belső piacra termelő vállalatok rendkívül gyenge teljesítményét – értékelte az a ipari adatokat Virovácz Péter. Az ING Bank vezető elemzője szerint
az áprilisi kiskereskedelmi, valamint ipari adatok összessége így továbbra is borús képet fest a magyar gazdaságról, amelyet csak a mezőgazdaság jó teljesítménye rángathat ki a technikai recesszióból a második negyedévben.
Suppan Gergely, az MBH Bank elemzője szerint az ipari termelés tavalyi negyedik negyedév elejétől tapasztalt megtorpanását döntően az energiaigényes ágazatokban bekövetkező termelésvisszafogás, vagy leállás okozhatta. Egyes ágazatokban, különösen az élelmiszeriparban pedig a gyengülő belső és külső kereslet eredményez visszafogottabb termelést. Az ipari termelést az alacsonyabb energiafelhasználás hatására (részben az enyhe téli időjárásnak, részben a kényszerű energiamegtakarításnak köszönhetően) az energiatermelő ágazatok termelésének visszaesése is lefelé húzta. Az energiaválság által okozott, várhatóan átmeneti megingásokat követően az idei év közepétől újra fokozatos élénkülésre számítunk az ipari termelésben – jósolja az elemző. Ezt arra alapozza, hogy a belső kereslet fokozatosan helyreáll, és az új – főleg az akkumulátorgyártáshoz és autóiparhoz, valamint élelmiszeriparhoz, vegyiparhoz, védelmi iparhoz kapcsolódó – kapacitások várható üzembe helyezése is támogatja a kilábalást. De mindezek ellenére idén az ipari termelés igen szerény, 0,5 százalék körüli növekedésre számít az MBH. 2024-től azonban a felfutó új kapacitások hatására jelentősen élénkülhet a kibocsátás – vélekedett Suppan Gergely.
Zsugorodik a magyar gazdaság, és ez idén nem is nagyon fog változni