;;

felmérés;Ipsos;LMBTQ-közösség;

2022. július 23. Résztvevők a 27. Budapest Pride felvonuláson.

- Megvizsgáltak 30 országot, Magyarországon vállalják fel legkevésbé a másságukat az LMBTQ-közösség tagjai

A többség szerint meg kell védeni a diszkriminációtól őket. 

Harminc vizsgált országban a felnőttek átlagosan 9 százaléka vallja magát az LMBTQ-közösség tagjának - derül ki az Ipsos felméréséből.

Ezekben az országokban a felnőttek átlagosan 3 százaléka vallja magát melegnek vagy leszbikusnak, 4 százaléka biszexuálisnak, 1 százaléka pánszexuálisnak, 1 százaléka pedig aszexuálisnak. 

Noha nagyot javult ennek a csoportnak a láthatósága, ennek ellenére országonként nagy eltérések tapasztalhatóak. A felnőttek 47 százaléka állítja, hogy van leszbikus, meleg, vagy homoszexuális rokona, barátja vagy munkatársa, ami 2021 óta 5 százalékpontos növekedést jelent.

A latin-amerikai országokban, Spanyolországban, Ausztráliában, Új-Zélandon és Dél-Afrikában mondták azt a válaszadók, hogy ismernek ilyen embert. A nemi sokszínűség az angolszász világban, Brazíliában és különösen Thaiföldön a leglátványosabb. Ugyanakkor az LMBTQ-közösség társadalmi láthatósága – vagyis az, hogy vállalják a másságukat és szabadon megjelenhetnek – Japánban, Dél-Koreában, Törökországban, Romániában, Magyarországon és Lengyelországban a legalacsonyabb.

A 30 vizsgált országban a megkérdezettek átlagosan 

  • 47 százaléka mondta azt, hogy hozzátartozói, ismerősei vagy munkahelyi kollégái között van, aki meleg,

  • 26 százaléka ismert biszexuális személyt,

  • 13 százaléka ismert transzszexuális személyt

  • 12 százaléka pedig olyasvalakit, aki nem-binárisként határozta meg magát.

Mindegyik arány enyhe emelkedést jelent a 2021-es felmérésben szereplő adatokhoz képest.

A kutatásban megkérdezettek többsége támogatja az azonos neműek házasságát, valamint szülői szerepvállalásukat, ám nem minden országban. A 30 vizsgált országban 56 százaléknyian mondják azt, hogy az azonos nemű pároknak engedélyezni kellene a törvényes házasságkötést. 16 százalék szerint valamilyen jogi elismerést kellene kapnia az ilyen kapcsolatnak, de nem házasságot. A megkérdezettek 14 százaléka szerint nem kellene sem a házasságkötést, sem más jogi elismerést biztosítani számukra. 

A transzneműek 67 százaléka vallotta azt a kutatásban, hogy meglehetősen nagy mértékű diszkriminációval szembesül, 19 százaléknyian vannak azok, akik ezt egyáltalán vagy csak kevéssé érzik. A 30 vizsgált ország mindegyikében a többség (átlagosan 76 százaléknyian) egyetért azzal, hogy a transznemű embereket védeni kell a diszkriminációtól. 

Hét vármegyére adtak ki elsőfokú figyelmeztetést.