;

tüntetés;felmentés;rendőrök;fellebbezés;KNyF;hivatalos személy elleni erőszak;dobálás;Momentum;Fekete-Győr András;füstgránát;

- Szembe megy a bíróság döntésével az ügyészség Fekete-Győr András ügyében, de a mostanában tüntetőket is felelősségre vonnák

A vádhatóság közleményeiben eleinte szereplő füstgyertya mára füstgránát lett, erőszakos pedig csak tüntető lehet.

Továbbra is hivatalos személy elleni erőszak a feladatukat ellátó rendőrök felé füstgránátot dobni, ahogy a közterületen tartózkodó civilek felé füstgránát hajigálása sem tartozik a véleménynyilvánítás szabadsága körébe, hanem garázdaságnak minősül – írta keddi közleményében a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF), reagálva a Pesti Központi Kerületi Bíróság múlt pénteki nem jogerős döntésére, amelyben a többi között felmentette hivatalos személy elleni erőszak vádja alól Fekete-Győr Andrást, a Momentum volt elnökét, országgyűlési képviselőt.

A KNYF kiemelte, hogy álláspontjukkal ellentétes, és az általános bírósági gyakorlattal nem egyező a bíróság döntéses, és megismételték, hogy azzal szemben az ügyészség fellebbezést jelentett be. Szerintük mindezzel „a gyülekezési jog keretében demonstráción részt venni szándékozók figyelmét” hívják fel, utalva arra, hogy a közelmúltban is volt erőszak a tüntetéseken.

A vádhatóság szerint feltehetően csak a tüntetők lehetnek erőszakosak, és követhetnek el bűncselekményt, mert mint felsorolásukban kiemelték, „a teljesség igénye nélkül hivatalos személy elleni erőszakot valósít meg a gyülekezés során tárgyak dobálása a rendőrökre, vagy rendőrök felé, a rendőr megütése, megrúgása, meglökése, különböző tárgyakkal való fenyegetése, más tüntetők szándékos rátolása a rendőrsorfalra, vagyis minden olyan erőszakos vagy fenyegető magatartás, amely a rendőrség feladatának ellátását akadályozza”.

Fekete-Győr András, mint arról a Népszava  is beszámolt, nem tagadta, hogy dobált 2018 decemberében, az úgynevezett „rabszolgatörvény” elleni tüntetéseken, de azt igen, hogy füstgránátokat repített volna az egyenruhások felé. A szóhasználat is érdekes, hiszen a KNYF még a nyomozás idején nem a nagyobb füstöt keltő gránátról, hanem úgynevezett füstgyertyával való támadásról, mint megalapozott gyanúról írt.

Mindkét elsős osztályt indító tanítónő felmondott a jóhírű hosszúhetényi általános iskolában. Egyikük elmondta, hogy az oktatás reménytelen állapota miatt távozik. A pedagógus, aki a Népszavának nyilatkozott távozása okairól, azt mondta: többé nem akar állami iskolában tanítani.