Ami Európában nem jött össze, Afrikában sok évnyi viszontagság után megvalósulni látszik, elindulhat a fekete kontinensen az úgynevezett szuperliga. A sorozat létrejöttének lehetőségéről Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnöke beszélt először 2018-ban, az olasz-svájci sportvezető akkor egy 20 csapatos tornát vizionált.
Az ötlet kapcsán sok kritika fogalmazódott meg: a gyenge infrastruktúra, valamint a magas utazási költségek nagy kihívás elé állítják a csapatokat és a szurkolókat. Mindezek ellenére 2021 nyarán Patrice Motsepe, az afrikai szövetség (CAF) elnöke megerősítette a szándékot az afrikai szuperliga létrehozására.
A CAF-nak 2022 augusztusában kellett volna elindítania a 24 csapatos tornát, amelyet Infantino nagy mértékben támogatott, mert vélemény szerint ezzel a sorozattal nagy mértékben nőhet az afrikai klubok globális ismertsége, ráadásul jelentős plusz bevételre is szert tehetnek. Korábbi hírek szerint a sorozatnak 100 millió dollár lesz a nyereményalapja, a győztes 11,6 milliót tehet zsebre. Összehasonlításképp ez az összeg 8 millióval több, mint amit jelenleg az afrikai Bajnokok Ligája győztesének kínálnak. A 100 millióból kialakítanának egy szolidaritási alapot is, amelyből a CAF 54 tagszövetsége egységesen egymillió dollárhoz jutna, hogy fejlesztéseket eszközöljön.
A sorozat elindításához Motsepe a magánszektorból próbált partnereket bevonni, állítása szerint konstruktív megbeszéléseket folytatott a kontinens műsorszolgáltatóival, ugyanakkor a CAF minden korábbinál nagyobb pénzügyi nehézségekkel küzd 2019 óta, ekkor mondta fel a francia Lagardère Sports társasággal kötött egymilliárd dolláros televíziós és marketingjogokra vonatkozó szerződést.
Így került képbe Szaúd-Arábia, amelynek labdarúgó szövetsége május 13-án ötéves együttműködési és fejlesztési megállapodást jelentett be a CAF-fal. A Szaúd-Arábiával való tárgyalások vélhetően már egy ideje folynak, a The Guardian brit lap információi szerint az arab állam szponzorként, 200 millió dollárral támogatná meg az afrikai szuperliga létrejöttét – ezzel alapozná meg, hogy a térség országai támogassák egy majdani vb-pályázatát.
A hírek szerint idén egy nyolc csapatot felvonultató tornaként indul el az afrikai szuperliga, 2024-ben viszont már a szaúdiak által szponzorált eseményként bővítenének a létszámon.
Egyébiránt Szaúd-Arábiában rendezik meg decemberben a következő klubvilágbajnokságot, majd az arab állam 2027-ben az Ázsia Kupának ad otthont. Mint ismert, az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo is Rijádban futballozik, a portugál szupersztár évi 200 millió eurót tehet zsebre 2025 nyaráig. Sajtóhírek szerint szerződése lejártával pedig futballnagykövetként segítheti majd az országot, hogy sikeresen kandidáljon egy világbajnokság megrendezésére – bár ezt később tagadta klubja, az Al-Nassr.
Szaúd-Arábia korábban már előállt egy érdekes tervvel, miszerint 2030-ban Görögországgal és Egyiptommal közösen rendezné meg a világbajnokságot, mindez azt jelenté, egyszerre három kontinensen zajlanának a küzdelmek. Erre azért lenne szükség, mert egy kizárólag közel-keleti pályázat aligha lenne sikeres mindössze nyolc évvel a 2022-es katari rendezés után.
Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg – aki Infantinoval kifejezetten jó kapcsolatot ápol – felajánlotta a másik két országnak, hogy vállalja a teljes rendezési költséget, cserébe viszont Szaúd-Arábia igényt tart a mérkőzések 75 százalékára – írta meg februárban a Politico. Később azonban Ashraf Sobhly egyiptomi sportminiszter bejelentette, országa nem kíván vb-t rendezni. Így sokkal valószínűbb, hogy Szaúd-Arábia a 2034-es pályázatát fogja még jobban előkészíteni.
A 2030-as vb rendezési jogát jövőre ítéli oda a FIFA: Spanyolország, Portugáliával és Marokkóval közös pályázik, míg Uruguay Argentínával, Paraguayjal és Chilével közösen kandidál a rendezésre.
A The Guardian információi szerint Szaúd-Arábia 200 millió dollárral támogatná meg az afrikai szuperliga létrejöttét