;

Greenpeace;újrahasznosítás;műanyag;

Az 1950-es évektől kezdve előállított 8 milliárd tonna műanyagnak csupán 9 százalékát hasznosították újra

- A műanyagok újrafeldolgozása nemcsak hogy nem oldja meg a környezetszennyezés problémáját, de káros is

Az újrahasznosított műanyagok mérgezőbbek, mint eredeti összetevőik – figyelmeztet a Greenpeace

A műanyag újrafeldolgozás nem megoldás a környezetszennyezési válságra. Az újrahasznosított műanyagok mérgezőbbek, mint eredeti összetevőik - figyelmeztet a Greenpeace egy, a Sciencedirectben megjelent ellenőrzött tanulmányra. A glasgow-i kutatók által jegyzett kutatás az Egyesült Királyságban gyűjtött adatokra alapozva állítja, hogy bárhol, bármilyen műanyagnak a 6-13 százaléka végül mikroplasztik darabkaként a környezetben, a vízben vagy a levegőben köt ki az Antarktisz jegétől kezdve az emberi szervezetig. Az feldolgozó üzemekben válogatják, tisztítják, darabolják, megolvasztják majd újraöntik a műanyagot, aminek során mikroplasztik darabok keletkeznek. Az egyik ilyen gyár szennyvízének elezésekor kiderült, a bejövő műanyag 13 százaléka kerül bele, emellett a levegőben is magas volt a mikrorészecskék aránya. A szűrők ellenére is, köbméterenként 75 milliárd darab volt a piciny részecskék száma: ezek persze valóban nagyon kicsik, akkorák, mint egy emberi vörösvértest. A kutatók szerint a világon egyáltalán nincs szabályozva, milyen szűrőket kell az ilyen üzemeknek felszerelniük.

Tavaly 173 ország képvisáltal elői megegyeztek, hogy a következő két évben tárgyalások során törvényileg kötelező egyezményt hoznak tető alá, amely a műanyagok “teljes életciklusát” szabályozná a gyártástól a hulladékkezelésig. A következő tárgyalás jövő héten Párizsban lesz, miközben a megbeszéléseket már eddig is kritikák érték, mivel kizárják azokat a fejlődő országokbeli közösségeket, amelyeket a műanyag hulladékok felhalmozása és elgetése károsan érint. Félő, hogy az ő véleményük nélkül a tárgyalások csak a vállalati érdekeket fogják szolgálni.

“A műanyagipar úgy állítja be az újrahasznosítást, mint a megoldást a szennyezésre. De a műanyagmérgezés csak növekszik ezáltal. A műanyagnak nincs helye az újtahasznosításban, és nyilvánvaló, hogy a szennyezésre az egyetlen megoldás a műanyagfelhasználás csökkentése” - jelentette ki Graham Forbes, aki a Greenpeace USA globális műanyagkampányát vezeti.

Az 1950-es évektől kezdve 8 milliárd tonna műanyagot állítottak elő a világon, a Greenpeace ellenőrzött tanulmányokra és jelentésekre támaszkodva állítja, hogy ennek mindössze csak 9 százalékát hasznosították újra, ráadásul azok, amelyekben végül magasabb a mérgező anyagok aránya, többszörösen káros hatással vannak a környezetre, az állatokra és az emberi szervezetre. Ezek a mérgező vegyületek rákkeltők vagy a hormonrendszert károsítják. Az előrejelzések szerint 2060-ra a műanyagtermelés megháromszorozódik. 

Az 1950-es évektől kezdve előállított 8 milliárd tonna műanyagnak csupán 9 százalékát hasznosították újra

Fotó: Shutterstock