Vizsgálataikat egy fajra, az orrszarvúszerűen kinéző bronthoteres-félékre korlátozták. Ezek a növényevő állatok az eocén korban éltek Észak-Amerikában és Ázsiában, mintegy 22 millió éven keresztül, változó, kisebb nagyobb testméretben.
A dinoszauruszok 66 millió évvel ezelőtti kipusztulása után az emlősök, amelyek addig nem voltak nagyobbak egy macskánál vagy egy közepes méretű kutyánál, gyors növekedésnek indultak. Kezdetben a bronthoteresek is kicsik voltak, 56 millió évvel ezelőtt még csak akkorák, mint egy border collie, de 16 millió év alatt 60 fajukból mintegy harminc egy tonnásnál is nagyobbá vált, a legnagyobbak csaknem 2,5 méter magasak, és majd öt méter hosszúak voltak. A Cope-szabály szerint egy faj nagyobb egyedeinek jobb esélyük van a túlélésre: többek között nehezebben esnek ragadozók táplálékául, könnyebben hozzáférnek az élelemforrásokhoz. A csontfosszília maradványokból úgy tűnik azonban, hogy a bronthoteresek nem ezt a szabályt követték, amely szerint fokozatosan kellett volna nőniük, hanem egy adott fajuk két ágra szakadt, amely lehetett kisebb és nagyobb is, mint amelyből származtak. A kisebbek kipusztultak, míg a nagyobbak hasonló módon továbbfejlődtek. A nagyobb példányok azért voltak nyertesek, mert a hirtelen jött ökológiai és környezeti változások során olyan térbe kerültek, ahol kevesebb volt a versenytárs, mint a kisebbeknél. Nem azért győztek tehát, mert előnyben lettek volna a kisebb fajtársaikhoz képest a Cope-szabálynak megfelelően. Végül kipusztulásukat a szárazabb időszakban kevésbé bőségesen tenyésző növényzet okozta.
Új dinoszaurusz fajt találtak
Új hosszú nyakú növényevő dinoszauruszfaj maradványaira bukkantak argentin paleontológusok a latin-amerikai ország déli részén, Patagónia térségében. A Chucarosaurus diripienda névre hallgató dinó 50 tonnás és 30 méter hosszú lehetett, és ezzel az eddigi legnagyobb dinoszaurusz. Az őshüllő a késő kréta korban élhetett ragadozók, halak és tengeri teknősök társaságában. A Chucarosaurus combcsontja 1,90 méter hosszú volt és három részből állt. A részek egyenként több mint száz kilogrammot nyomnak, és csak hárman tudták megemelni.
A kutatók máig nem tudják, miért nőttek olyan gyorsan a térségbeli fajok, egyesek egész életük során. Argentínában mintegy 140 dinoszauruszfaj találtak eddig, és ezzel Kína és az Egyesült Államok mellett a világ három legjelentősebb országa között van az őshüllőkkel kapcsolatos kutatások és felfedezések terén. (MTI)