Az országgyűlés kedden szavazott a választási törvény módosításáról, a jogszabályt 130 igennel és 51 szavazat ellenében, hat tartózkodás mellett fogadták el.
Szűkíteni akarja az ellenzék mozgásterét törvénymódosítójával a FideszAz MTI összefoglalója szerint a módosítással a névjegyzékekkel összefüggésben az azonosítás nélküli ügyintézés módokat a lehető legszűkebb körre korlátozták. A törvényalkotási bizottság javaslatára a jogszabályt kiegészítették a kompenzációslista-állítás új szabályaival.
Ezentúl az önkormányzati választáson a tízezernél több lakosú településen kompenzációs listát az a jelölő szervezet állíthat, amely a település egyéni választókerületeinek legalább kétharmadában jelöltet állított. Jelenleg több mint felében elegendő jelöltet állítani.
Ugyanígy változik a fővárosi kompenzációs listára vonatkozó szabály is: a fővárosi kerületek több mint fele helyett legalább a kétharmadukban kell a pártoknak polgármesterjelöltet állítani, ha listát szeretnének.
Azt is egyértelműsítik, hogy törlik a nyilvántartásból azt kompenzációs listát, amely egy jelölt kiesése miatt nem éri el a listaállításhoz szükséges törvényi minimumot.
Határoztak arról is, hogy ha már időközi választás nem tűzhető ki, az Országgyűlésben és az önkormányzatokban is listáról pótolják az egyéni mandátumot vesztett képviselőt. Ezt a parlament és a képviselő-testületek működőképességének biztosításával indokolták.
A törvény hatályba lépése után a jövő évi önkormányzati választásig már nem tűzhető ki időközi választás, a már kitűzöttek pedig elmaradnak, csak akkor kell megtartani azokat, ha a kampány már elkezdődött.
László Róbert, a Political Capital választási szakértője korábban lapunknak azt mondta, szerinte vélhetően az ellenzéki koordináció mozgásterének szűkítése a Fidesz friss törvénymódosítójának a tényleges motivációja. Az erről szóló cikkünk itt található.
Az Orbán-kormány belenyúl a választási törvénybe, villámgyorsan le is nyomja a módosítást az Országgyűlés torkán