;

Nagy-Britannia;milliárdosok;

Ratcliffe-et a Manchester United kérői között tartják számon, 29 milliárd fontos vagyonából könnyedén kifizethetné a 6 milliárd fontos vételárat

- Csökkent a nagy-britanniai milliárdosok száma

III. Károly csak a 263. leggazdagabb brit.

A 2007-2008-as pénzügyi válság óta először csökkent a nagy-britanniai milliárdosok száma, igaz, 177-ről csak 171-re szűkült. Összvagyonuk jelenleg 683,86 milliárd font (csaknem 300 ezer milliárd forint), 30,7 milliárd fonttal, 4,5 százalékkal több, mint tavaly - derül ki a The Sunday Times listájából (Rich List), amelyet hagyományosan minden év tavaszán tesznek közzé.

Az irigykedőket "megvigasztalhatja", hogy a változatlanul 10 százalék fölötti infláció alapos pusztítást végez a legszerencsésebbek bankszámláin is. A veszteségek okai az olcsó hitelek összeomlásában, a technológiai vállalatok második kipukkanásában és a bankvilágot elárasztó aggodalmaskoskodásban rejlenek.

Az idei elsők, 35 milliárd fonttal, Sri és Gopi Hinduja, akik testvéreikkel együtt egy, a Forma-1-ben és az informatikában is érdekelt vállalati vállalatcsoportot működtetnek, melynek 250 ezer alkalmazottja van 48 országban. A második helyen a világsajtóban az utóbbi időben gyakorta emlegetett Sir Jim Ratcliffe-et találjuk, akit a Manchester United (MU) kérői között tartanak számon. A 70 éves olajipari vállalkozó az Ineos csoport élén áll, mely gyógyszeripari termékeket ugyanúgy előállít, mint a Lego építőkockákhoz szükség műanyagot. 29 milliárd fontos vagyonából könnyedén kifizethetné a MU 6 milliárd fontos vételárát.

Ami a 35 éven aluliakat illeti, az elsőségét 9,9 milliárd fonttal fölényesen tartja Westminster 32 éves hercege, Hugh Grosvenor, aki hét éve örökölte meg édesapja átfogó ingatlanbirodalmát.

A 74 éves III. Károly vagyonának összértékét 600 millióra becsülik - ami lényegesen több, mint legutóbb II. Erzsébeté volt - ez a 263. leggazdagabb brit rangjához elég. 

Károly öröksége nem elhanyagolható, a legnagyobb értékeket kastélyai képezik, mint a legalább 210 millió fontra becsült skóciai Balmoral és a norfolki Sandringham. 

A magyar olvasók számára is ismerős nagy vesztesek közé tartozik Sir Richard Branson, akinek Virgin Orbit elnevezésű műholdas vállalkozása csődbe jutott, vagyona pedig a felére, 2,4 milliárd fontra esett vissza. Rosszul áll a korábban elképesztő magasságokat elért Sir Stelios Haji-Ioannou szénája is, miután Easy-birodalma, benne az EasyJet légitársaság, tőkepiaci értéke súlyos károkat szenvedett el.

Ahogy az ukrajnai háború kitörését követő szankciók miatt várható volt, a 2023-as listából hiányoznak az orosz oligarchák, köztük Roman Abramovics, a Chelsea, az eredetileg üzbég Alisher Usmanov, az Arsenal tulajdonosa. Milliárdjaik nem tűntek el, de nincs már brit állampolgárságuk és nem is élnek az Egyesült Királyságban. Abramovics nem kapott semmit a "kékek" eladásának bevételéből, brit tőkepiaci befektetéseit és impozáns ingatlanportfólióját befagyasztották.