Az október közepétől április közepéig tartó időszakban 2021-22 hasonló időszakánál közel negyedével, mintegy 2 milliárd köbméterrel kevesebb földgázt használt fel Magyarország – közölte az Energiaügyi Minisztérium. Áramból ugyane két időszak összevetésében 7,5 százalékkal, 1900 gigawattórával kevesebb fogyott. A szaktárca a folyamatot az átlagosnál többnyire enyhébb időjárás mellett a kormányzati intézkedésekkel és a tudatos fogyasztói magatartással is indokolta. Szerintük ez a következő télen is segíti az ellátás biztonságát.
A vizsgált fél év során a lakosság 22,4, a gazdaság pedig 26 százalékkal fogyasztott kevesebb földgázt az előző év azonos időszakához képest – idézi a KSH számításait a közlemény. A háztartások felhasználása mintegy 750 millió köbméterrel, 2,5 milliárd köbméterre, az ipari és intézményi fogyasztóké pedig közel 1,25 milliárd köbméterrel, 3,4 milliárd köbméterre csökkent.
Áprilisban a hazai gáztárolók feltöltése a tavalyinál több mint kétszer magasabb – a közműhatóság nyilvántartása szerint 2,8 milliárd köbméteres - készletszintről kezdődhetett meg. A jelenlegi töltöttség a tárolókban rendelkezésre álló, 6,4 milliárd köbméternyi hely felére, 3,2 milliárd köbméterre rúg, ami jóval meghaladja az elmúlt fűtési szezon lakossági fogyasztását. Idén másfélszer több védett állami földgáztartalék könnyíti a téli felkészülést, ami erősíti az ellátás biztonságát - írják. (Ez a valóságban azt jelenti, hogy a kormány tavaly az 1,2 milliárd köbméterre emelt, „normál” biztonságtartalék-szint mellett, a többszörösükre ugró piaci áraknál is drágábban, akkori becslések szerint közel 850 milliárd forintért 739 millió köbméter „különleges földgázkészlet” felhalmozásával is megbízta a különleges jogállású Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetséget. Szintén megjegyzendő, hogy fennállása eddigi 13 éve alatt eddig soha nem állt elő a biztonsági gáztartalékok felszabadítását igénylő ellátási vészhelyzet. Így tavaly a „különleges földgázkészlet” is az üregekben maradt. Utóbbi kitárolását már csak az is hátráltatja, hogy az beszerzési ár alatt nem értékesíthető, miközben a jelenlegi, piaci árak ennek mintegy tizedére rúgnak.)
A kormány az átlagfogyasztásig egész évben fenntartja a rezsivédelmet, illetve az Európában egyedülálló intézkedésnek köszönhetően a tagállami háztartások közül a magyar családok kapják a legolcsóbban az áramot és gázt. (Megjegyzendő: az egyedül álló intézkedés annyiban állt, hogy mivel az állami MVM rezsicsökkentett díjakból származó bevételei messze nem fedezték az orosz gáz piaci – vagy annál is magasabb – árát, a különbözetet a kormány több ezermilliárdnyi adóforinttal kipótolta.)