EKF;Európa Kulturális Fővárosa;

Magyarország, Románia és Görögország nagy-britanniai nagykövetei első ízben beszéltek közösen a már zajló eseménysorozatokról

- Londonban egyesültek 2023 Európa Kulturális Fővárosai

A Magyar Ház adott otthont Veszprém, Temesvár és Elefszina közös bemutatkozásának.

A Magyar Ház színházterme adott otthont csütörtök este Magyarország, Románia és Görögország nagy-britanniai nagyköveteinek, hogy első ízben közösen fellépve beszélhessenek a már zajló, de a turisztikai főszezonnal élesbe forduló eseménysorozatokról. Hasonló, nagykövetek, újságírók és más szakmák képviselői jelenlétében zajló, művészeti és gasztronómiai ízelítőkkel járó rendezvényre a többi nagykövetség is készül.

Ahogy erről a házigazda Kumin Ferenc szólt, a városok 2018-ban nyerték el a címet, ami bőven adott időt a felkészülésre, még ha természetesen közbe is jött a koronavírus-járvány. A nagykövet említést tett arról, hogy Veszprém a 2010-es évre kiválasztott Pécs után a második magyar az immár több mint 60, Európai Unión belüli vagy azon kívüli város között, amely a címet viselheti. Mint valaki, aki gyerekkorának minden nyarát a Balaton mellett töltötte, különösen reméli, hogy a kultúra iránt érdeklődő beutazók nem csak Budapestre, hanem a rendező Veszprémbe és a Bakony-Balaton környékére is eljutnak. Kumin Ferenc hatékonynak nevezte, hogy a projektet annak minden kreatív tartalmi és infrastrukturális részletével egy kézben tartják.

Kitért arra is, hogy az EKF-programokat nem az Európai Unió, hanem az egyes kormányok finanszírozzák. A tájékoztatón konkrét szám nem hangzott el, de a szervező Veszprém-Balaton Zrt. egy korábbi sajtótájékoztatóján 74 milliárd forintos költségvetésről esett szó. Ebből kétmilliárd forint áll rendelkezésre a résztvevő önkormányzatok befizetéseiből, valamint az EU által odaítélt 1,5 millió euróval járó Melina Mercouri-díjból.

Arról már Bonyhádi Szilvia projektmenedzser számolt be, hogy a rendezvénysorozat kapcsán Veszprém szeretné „újradefiniálni” magát, olyan régiók közé felsorakozva, mint Toszkána és Provence. A város azt a célt is kitűzte maga elé, hogy 60 ezer lakosával hamarosan az arányosan a legtöbb zenészt és énekest falai között tudó magyar város legyen. A szakember részletesen és videófelvételekkel illusztrálva szólt a különböző fesztiválokról, – köztük a VeszprémFestről, a Romkoncertekről, a Rozé, Rizling és Jazznapokról, – de külön figyelmet szentelt azok rendhagyó terekhez köthető helyszíneinek. Az úgynevezett zero waste, nulla hulladékkal járó kulturális ünnep nagy súlyt helyez használaton kívüli épületek újjáélesztésére. A város szívében található Gyárkertben, egy kimustrált bútorgyárban egészen az ősz végéig tartanak például koncerteket.

Az inotai hőerőmű az alternatív, underground zene bázisa

Az inotai hőerőmű az alternatív, underground zene bázisa, míg a zalahalápi kőbánya természetes amfiteátrumként szolgál. Bonyhádi sajnálkozva számolt be a Balaton körül tapasztalható érdekellentétekről, „a planktonoktól a befektetőkig, a nádasoktól a nyaralókig, a halaktól a vitorlázókig, a helybéliektől az újonnan érkezettekig, az ökológusoktól a strandvezetőkig”. A szervezők feladata a „kölcsönhatások megértése”, amiben a Balatorium progam segít. 

A zenész, aki a legendás brit alternatív zenekar mind a négy albumán játszott, 59 évesen hunyt el.