Telt ház és az este végén dübörgő vastaps fogadta szerda este a Budapesti Fesztiválzenekar fellépését a Royal Festival Hallban, ahová Fischer Iván együttesét mindig érezhető izgalommal várják vissza. Mahler utolsó befejezett szimfóniájának, a 9-iknek előadásáról péntek reggelre elragadtatott kritikák jelentek meg. A The Times öt csillagot adott a koncertnek, melyhez „a magyar zenekar kristálytiszta legjobbját adta, alázattal, nyílt-szívűséggel és virtuozitással játszva”. Rebecca Franks méltatása szerint „a bizonyíték a kollektív csendben volt, azután, hogy Fischer Iván lassan-lassan engedte le a kezét az utolsó elhaló hangok után”.
Infó
Gustav Mahler 9. szimfónia. Budapesti Fesztiválzenekar, karmester: Fischer Iván. Royal Festival Hall, London, 2023. május 17.
„Ó, ezek a csodálatos budapestiek, micsoda élmény a klasszikus zene rajongói számára Londonban üdvözölni őket” – írta a The Daily Telegraph, „örömét lelve abban is, hogy a zenekar tagjai szinte egytől egyig magyarok, de különösen a híresen érzelmes és jellegzetes hangzásban”. Ivan Hewitt-ot „a kétségbeeséstől az elolvadó meleg szeretethez visszatérő átalakulások” ismét meggyőzték arról, milyen „fantáziadús” karmester Fischer Iván.
Az érzéseket felkavaró előadás után a BFZ londoni barátainak körének alkalma volt személyesen is találkozni a maestróval. Meghallgathatták egyben a kultúráért felelős miniszter, Csák János hozzájuk intézett, de egyben a zenekar 40. születésnapját is méltató levelét. Az üzenet hangsúlyozza, hogy Fischer „víziója négy évtizedes megújulás, fejlődés és építkezés után valóra vált: a zenekar az egyik legfontosabb megtestesülése Magyarország zenei nagyhatalmi státuszának”. Kiemeli Csák a szimfonikusoknak az oktatásban játszott szerepét is, mely „felismeri a lángok ébren tartásának jelentőségét a következő nemzedékek számára”. A levél szerint a kormány – lehetőségeihez mérten – elkötelezett a nemzeteket és kultúrákat összekötő művészeti intézmények anyagi támogatására. Az elmúlt években Európa egyik legnagyvonalúbb mecénásává vált. A BFZ brit pártoló tagjaihoz fordulva fejti ki véleményét a miniszter arról, mennyire fontos a kormányzati segítség, a vállalati szponzorálás, a jótékony támogatói kör és a kereskedelmi tevékenység összhangba hozatala a szektor fenntartható jövője szempontjából.
Rövid felszólalásában Fischer Iván „hihetetlennek” nevezte, ahogy a zenekar „mindent beleadott a játékba, a Festival Hall közönsége pedig még soha nem borult ilyen mély csendbe, egyesülve a Gustav Mahler iránti csodálatban”. A részvevők lelkes egyetértése mellett állt ki a BFZ alapítója az Egyesült Királysághoz fűződő barátság folytatása mellett, mindössze „adminisztratív nehézségnek” nevezve a Brexitet.
Az angol és skót közönségnek szerencsére csak augusztusig kell várnia a BFZ visszatérésére, amikor a Promson és az Edinburgh-i Fesztiválon összesen hét koncertet ad.