A tervezett új ATM-telepítések után az érintett bankok által üzemeltetett pénzkiadó automaták száma mintegy 4200-4300 darabra nő, azaz megközelítőleg a Covid-19 járvány előtti, 2019-es szintet éri majd el – közölte a Bank360.hu megkeresésére a jegybank.
Mint megírtuk: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) januárban megszabta, hogy a kisebb bankoknak legalább 169, a legtöbb kártyás ügyféllel rendelkező nagybankoknak pedig minimum 1686 automatát kell üzemeltetniük országszerte, és hogy a vármegyeszékhelyen kívüli városok legalább 65 vagy 80 százalékában kell lennie ATM-nek. Ha ennek egy bank nem felel meg, másfél-két éven belül bővítenie kell ATM-hálózatát.
A bankautomaták száma a járvány kitörése óta országosan csaknem 5, a vármegyeszékhelyeken mintegy 7 százalékkal csökkent. A jegybank statisztikái szerint a covid előtt nagyjából 5100, tavaly év végén már csak alig 4700 ATM működött az országban. Az új rendelkezés tehát azt jelenti, hogy bankoknak várhatóan több, mint 400 új ATM-et kell majd újra üzembe helyezniük.
A csökkenés egyébként a digitális fizetések – eddig a jegybank által is erősen forszírozott – gyors terjedésének volt köszönhető. A jegybank szerint azonban a magyar lakosságnak egyszerre van igénye az elektronikus fizetésekre és a készpénzhez való hozzáférésre. Az egy főre jutó ATM-ek száma viszont messze elmarad a hozzánk hasonló méretű európai országokétól, miközben az egy bankautomatára jutó készpénzforgalom értéke Európában Magyarországon a legmagasabb.
A bankoknak május 10-ig kellett felmérniük ATM-hálózatukat, és beszámolni róla a jegybanknak. Ez alapján a fővárosi kerületekben, a vármegyeszékhelyeken és az egyéb településeken is nő majd az automaták száma.
A Bank360.hu által megkérdezett nagybankok közül az Unicredit volt az egyetlen, amelyik azt állította, az MNB rendelete alapján nem kell új ATM-eket telepítenie.