Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar minap lemondott elnökének keddi kihallgatása után nem a másik főszereplő, vagyis Völner Pál volt igazságügyi államtitkár meghallgatásával folytatódott az elmúlt évek egyik legsúlyosabb korrupciós ügyének büntetőpere. Csütörtökön Schadl György felesége, Schadl-Baranyai Helga és a volt karelnök édesapja állt a bíróság elé, a tizenheted- és tizennyolcadrendű vádlottként különösen nagy értékre elkövetett pénzmosás ellen a vád – írja a 24.hu.
A végrehajtók volt elnöke a vádhatóság szerint a börtönrácsok mögül próbált meg gondoskodni csaknem 110 millió forint értékű ékszer és luxusóra elrejtéséről.
Schadl György elfogása után a házaspárnál 2021 novemberében tartottak házkutatást. Otthonuk átkutatása során a hálószobájukban található páncélszekrényből és egyéb berendezési tárgyakból ékszerek és órák kerültek elő. Ezeket akkor nem foglalták le a nyomozók, mert az eljárás akkori szakaszában erre nem volt lehetőség. A vagyont csak november végétől kezdte el zár alá venni a Készenléti Rendőrség irányítása alatt álló Vagyon-visszaszerzési Hivatal. Az egymás után lefoglalt értéktárgyakról Schadl György is értesült a börtönben, mert az intézkedésről szóló határozatokat neki is postázták. A vádak szerint Schadl György – a letartóztatása idején számára biztosított – telefonon megkérte a feleségét és rajta keresztül az apját, hogy egy bankfiókban béreljenek széfet, és ott helyezzék el a korábban le nem foglalt órákat és ékszereket.
Aranyról és gyémántról fogja kérdezni a bíróság Schadl György feleségét és az édesapjátA vádirat szerint Schadl György felesége és apja – tudva arról, hogy az órák és ékszerek büntetendő cselekményből származnak – eleget tettek a kérésnek: egy Bartók Béla úti bankfiókban széfet béreltek, amelyben elhelyezték a csaknem 110 millió forint értékű ékszert és luxusórát. A trezort Schadl apja nevére bérelték ki, de Schadl feleségének is volt hozzáférése. A vád szerint erre azért volt szükség, hogy az órákat és az ékszereket ne lehessen a végrehajtói kar elnökéhez kötni, és így meghiúsítsák azok lefoglalását. A történtek miatt az ügyészség vádat emelt Schadl György felesége és édesapja ellen is.
Schadl György felnevetett, amikor Tóth Erzsébet bíró a vádirat flolvassásában addig a pontig hutott, hogy ő „szájbabassza” az ügyészt.
Schadl György azt ígéri, hogy szájon vágja az ügyészt, de nem fog olyat bevallani, amit nem csináltSzerinte a telefonok lehallgatásáról készített írásos összefoglalók pontatlanok.
Felesége nem kívánt vallomást tenni, és kérdésekre sem válaszolt
A portál összefoglalója szerint a csütörtöki tárgyaláson elsőként Schadl György feleségét hallgatta meg a bíróság, ő azonban jelezte, hogy az eljárás jelenlegi szakaszában nem kíván vallomást tenni, és kérdésekre sem válaszol, hanem majd a bírósági tárgyalás későbbi szakaszában. Közölte, hogy korábbi vallomását fenntartja, nem tartja magát bűnösnek.
A bíró ezután röviden összefoglalta Schadl feleségének nyomozati szakaszban tett vallomásait. Akkor elmondta, hogy a szóban forgó ékszereket és órákat nem foglalta le az ügyészség, azonban a házukban lévő széf meghibásodott, ezért apósa segítségét kérte. A trezorhoz szakembert hívtak, aki megállapította, hogy a széf működésképtelen. Schadl felesége szerint ekkor már a sajtó is foglalkozott az ügy részleteivel, és a házuknál is forgattak a televíziók, miközben a férjét már letartóztatták. Mint mondta, nagyon félt, hogy sajtóhírek nyomán esetleg valaki be fog törni a házba, ezért döntöttek úgy apósával, hogy az OTP Bankban nyitnak egy széfet, ahol elhelyezik az értékeket.
Schadl György most újra megpróbálja elmagyarázni, hogy nem bűnös, Völner Pált beidézték, de nem ment elItt vannak az első bírósági ítéletek, felfüggesztettet és pénzbírságot kaptak Schadl György végrehajtóiA bíró több lehallgatási jegyzőkönyvet is ismertetett Schadl-Baranyai Helgát érintően. Jelezte azt is, hogy az eljárás későbbi szakaszában ezeket a felvételeket meg is fogják hallgatni. A lehallgatott beszélgetések alapján a széfnyitás körülményeiről Schadl György és felesége is egyeztettek, amit „biztosításként” emlegetnek a telefonhívásokban. A bíró felolvasta azt az üzenetet is, amely szerint Schadl György arról beszélt, hogy olyat nem fog bevallani, amit nem csinált.
Schadl apja szerint fia nem tudott a széfben elhelyezett tárgyakról
Schadl-Baranyai Helga után az édesapja következett, aki vallomást tett, de lényegében annyit mondott, hogy nem tud hozzátenni semmit ahhoz, amit a nyomozás során tett vallomásában már elmondott. Közölte, hogy nem bűnös, kérdésekre nem kívánt válaszolni. A bíró ezután felolvasta Schadl György apjának írásban tett vallomását, ami egybeesett a Schadl-Baranyai Helga által elmondottakkal. E szerint a Schadl-otthonban lévő széf tönkrement, ezért szakembert hívtak, aki megállapította, hogy a széf használhatatlan. Ezután nyitottak trezort az OTP Bankban, mert Schadl György felesége félt, hogy esetleg betörnek a házukba. A vallomás szerint nem a fia kérésére cselekedett, a széfben elhelyezett vagyontárgyakról mit sem tudott, és arról sem volt információja, hogy az órákat és ékszereket lefoglalták volna.
Schadl György apja és felesége jelezte , nem kíván részt venni az ügy további ülésein. A bíróság ezt engedélyezte, a továbbiakban tehát a távollétükben folytatják a pert.
Fontos szál nem jelent meg a Schadl–Völner-ügy vádiratábanKétszer is járt Varga Judit minisztériumában Schadl György a letartóztatása előtti napon