A katolikus lexikon szerint tágabb értelemben csodának nevezzük, ami csodálkozást vált ki. Szűkebben véve a csoda olyan esemény, amit Istennek a természet rendjét fölfüggesztő beavatkozása hoz létre.
Ferenc pápa látogatása után Semjén Zsolt KDNP-s miniszterelnök-helyettes arról beszélt, hogy a katolikus egyházfő Magyarországon megtette első csodáját: budapesti tartózkodása idején békességet teremtett a máskor indulatoktól és ellenségeskedéstől fűtött hazai közéletben. A pápa szerette volna, ha ez így is marad. Kossuth téri szentmiséjén azt üzente: „Legyünk nyitottak és befogadóak egymás felé, hogy segítsük Magyarországot a testvériség és a béke útján növekedni!”.
Azóta csupán néhány hét telt el, a pápalátogatáskor megvalósult kegyelmi állapotnak azonban ma már mintha nyoma se lenne.
A Budaházy Györgynek és társainak adott köztársasági elnöki kegyelem csak előjáték volt. Alig utazott el a pápa Magyarországról, amikor Böröndi Gábor, a Magyar Honvédség új vezérkari főnöke – a békevágy sajátos kivetüléseként, nyilván – tudatta, hogy a magyar katonai oktatásba vissza akarja hozni a nukleáris elrettentést, a hazafias nevelést és a szittya gondolkodásmódot. Nem tudni, a rendőrségnél milyen szelek fújnak, de Karmelitánál tüntető diákokat könnygázzal oszlatták szét, egyúttal megmutatva, hogy a hatalom sem annyira nyugodtan szemléli az eseményeket, mint azt láttatni szeretné.
Orbán Viktor miniszterelnök egy budapesti tanácskozáson, a Konzervatív Politikai Akció Konferencián (CPAC) közölte, hogy „progresszív liberális laboratóriumokban” kifejlesztett vírustámadás alatt áll a nyugati világ. A hajdani Soros-ösztöndíjas kormányfő századszor is nekiment Soros Györgynek, aki szerinte „megtámadta” Magyarországot.
Később Orbán Viktor egy veszprémi rendezvényen – egy tánc- és mozgásművészeti központ átadásán, hol máshol? – kifejtette, hogy Róma bukása után mindig akadtak, akik más-más alapokon próbálták újraegyesíteni, egy birodalomba összefogni Európát. Megemlítette Hitlert is. Konkrétan nem állította, hogy az Európai Unió a hitleri birodalomhoz hasonlatos, csak utalgatott rá. A célja az volt, hogy az emberek fejében összekapcsolja a két fogalmat, az EU-t és a náci rémuralmat.
Hitlerrel példálózott a már idézett Böröndi Gábor is, bizonyítva, hogy a vezérkari főnöki titulus nem feltétlenül jár együtt a történelem legalább általános iskolai szintű ismeretével. Arról értekezett ugyanis, hogy 1939-ben a német-lengyel konfliktus lokális háborúnak indult, és az vezetett el a második világháború kitöréséhez, hogy „nem fogták meg” időben békefolyamattal az eszkalációt.
A karcos beszólásairól ismert fideszes Deutsch Tamás is igyekezett felhívni magára a figyelmet: „futóbolondnak” nevezett egy német EP-képviselőt.
Ha tehát az a kérdés, hogy a pápalátogatás hatására szelídült-e politika, akkor egyelőre nem mernénk igennel felelni. Ferenc pápa három napot töltött Magyarországon. Úgy látszik, tényleg sok igazság van a közmondásban: minden csoda három napig tart.