Szlovákia;magyarok;szakértői kormány;

Az Ódor Lajos vezette szakértői kabinetnek a törvényhozás támogatása nélkül igen korlátozott hatásköre lesz

- Hivatalba lépett a magyar miniszterelnök, Ódor Lajos vezette kormány Szlovákiában

Két magyar nemzetiségű miniszter is helyet kapott benne. Az új kormányfő nyugalmat ígér, a szlovákiai magyar politika azonban annál viharosabbnak ígérkezik az Orbán-kormány árnyékában.

A beruházásokért, regionális fejlesztésért és informatizációért felelős miniszter Balík Péter, a pénzügyminiszter Horváth Mihály lesz abban a szakértői kormányban, amely Ódor Lajos miniszterelnök vezetésével alakult meg hétfőn Pozsonyban. Az Ódor-kormány az őszi előrehozott választásokig vezeti majd az országot, elsődleges feladata az uniós helyreállítási alap forrásainak lehívása és az infláció elleni küzdelem lesz.

A frissen beiktatott kormányfő leszögezte, legfontosabb feladatának a szeptemberi választások megfelelő levezénylését tekinti, mert mint mondta, nem szabad, hogy azok tisztaságát bárki megkérdőjelezhesse. Ódor Lajosnak 30 nap áll rendelkezésére, hogy a 150 fős pozsonyi törvényhozásban elfogadtassa hivatalnok kormányát, amely az első nem politikai kabinet Szlovákia történetében. Erre viszont igen kevés az esélye. Robert Fico és Peter Pellegrini ellenzéki pártja máris jelezte, hogy nem szavaznak bizalmat, Igor Matovic populista OLaNO-ja a kormányprogramtól tette függővé a támogatást, csak kisebb pártok jelezték, hogy bizalmat szavaznak a szakértői kormánynak. Amennyiben nem kapja meg a többségi támogatást a kabinet, igen korlátozott hatásköre lesz, ami igencsak megnehezíti az uniós források lehívását is, nem beszélve a költségvetés elfogadásáról.

Zuzana Caputová államfő a beiktatási ünnepségen azt mondta, meggyőződése szerint ha az új minisztereknek sikerül korrekt módon, egymást kölcsönösen tisztelve együttműködni és kommunikálni, az meggyőző bizonyíték és egyúttal biztató példa lesz, hogy erre mások is képesek. Hozzátette: az új kabinettől azt is reméli, hogy ellensúlyozni tudja a populizmust és a hazugságokat, továbbá tárgyilagosságot, megfelelő kommunikációs kultúrát és tiszteletet vár tőle.

Ódor Lajos az első nyilatkozatában nyugalmat ígért, és azt, hogy miniszterei nem fognak egymással vitázni a médiában. Erre valóban nagy igény lenne Szlovákiában, ahol a 2018. februári újságírógyilkosság óta négy kormány és kormányfő bukott meg, Igor Matovic 2020-as színrelépése óta pedig állandósult a politikai cirkusz és a koalíciókon belüli viszály.

Ha országos szinten van is némi esély a legalábbis átmeneti nyugalomra, annál viharosabbnak ígérkezik a szlovákiai magyar politika. Néhány hónappal a sorsdöntő előrehozott választás előtt épp szakadás szélére sodródott a 2021-ben létrejött egységes magyar párt, a Szövetség, a körülmények láttán pedig felmerül a kérdés, van-e szerepe ebben az Orbán-kormánynak.

Pártszakadás jöhet

A több mint egy éves egyeztetés után a Bugár Béla vezette Híd-Most és az Orbán-kormány nemzetpolitikai partnere, az MKP egyesülésével létrejött magyar egységpárt ugyanis megőrizte ideológiai alapon szerveződő platformjait, a liberális Hídat azonban sosem fogadta el a budapesti nemzetpolitikai vezetés. Már a párt megalakulása után megfogalmazódott a gyanú, hogy nem fogja hosszú távon tolerálni ezt a sokszínűséget az Orbán-kormány, már csak azért sem, mert az MKP-val ellentétben a Hídat nem tudja befolyásolni. A pártszakadás most azért körvonalazódik, mert az MKP a Híd tiltakozása ellenére választási listájára vette Gyímesi Györgyöt, a botrányhős Igor Matovic pártjának magyar nemzetiségű politikusát. Márpedig az MKP ilyen fontos döntést, amelytől nyilvánvalóan a párt léte függ, nem hoz meg budapesti rábólintás nélkül. 

Az aligha akadály a magyar kormányzat számára, hogy egy újabb pártszakadás végképp megpecsételi a szlovákiai magyar politizálás sorsát. 2010-ben, a második Orbán-kormány hivatalba lépése után azonnal meghozta az új állampolgársági törvényt, holott tudta, jelezték számára Pozsonyból, hogy ezzel alááshatja az MKP parlamenti esélyeit. Robert Fico viszont a magyar állampolgársági törvénnyel riogatva tarolt, az MKP kiesett a parlamentből és azóta sem sikerült átlépnie a bűvös 5 százalékot. Fico pedig az Orbán-kormány partnere, a miniszterelnök barátja, aki a magyar diplomácia vezetője szerint kiérdemelte a magyar emberek tiszteletét.

Az Orbán-Fico barátság annak ellenére szökkent szárba, hogy a Fico kormány hozta meg a magyarellenes nyelv- és állampolgársági törvényt. Gyímesi ugyancsak Budapest partnerének számít, 2021-ben például a szlovák sajtó azt kifogásolta, hogy a kettős állampolgársági törvény kapcsán Szijjártó Péter nem az akkor hivatalban lévő Ivan Korcok külügyminiszterrel, hanem Gyímesi Györggyel egyeztetett szlovákiai látogatása során. 

Erdogan előnyből vág neki a török elnökválasztás második körének, a kormánypártok többséget szereztek. Az ellenzék hiába reménykedett.