– Bizánc, Nagy Károly, Ottó, Napóleon, Hitler más-más alapokon, de mindegyik európai egységről álmodozott – mondta pénteken Veszprémben, az ActiCity Tánc- és Mozgásművészeti Központ ünnepélyes megnyitóján Orbán Viktor miniszterelnök, aki hozzátette: ez ma is így megy, egyszerre van jelen az önálló nemzeti lét és a birodalmi gondolat, a nemzeti kultúra és az európai értékek, a szuverenitás és, ahogyan Brüsszelben mondják, az „ever closer union”, vagyis az egyre szorosabb egység. Korábban a kormányfő arról beszélt, hogy az európai államok együttműködése mindig nehéz és bonyolult dolog volt, és bár bukása után a római birodalom területét saját nyelvű és kultúrájú nemzetek foglalták el, megmaradt „egy álom, egy kísértés”, hogy újra egyesítsék, egy birodalomban fogják össze a hajdani Róma területeit, vagyis Európát.
Orbán Viktor kijelentette, hogy Adolf Hitler is az európai egységről álmodottAz orbáni példa, Hitler és az európai egység közös kontextusba helyezése azonnal komoly vitát generált, Facebook-oldalán például Gyurcsány Ferenc – miután beteg embernek nevezte Orbánt – arról írt, hogy „Hitler nem egyesíteni, hanem leigázni akarta Európát. Hitler nem Európát építette, hanem a nemzetiszocialista Németországot, a Harmadik Birodalmat, emberek tízmillióinak élete árán. Hitlert bármilyen módon emlegetni a mai európai gondolat mellett beteg, ocsmány gondolat és szöveg”.
Ungváry Krisztián szerint viszont az elhangzott állítás történészi szemmel nem támadható, hiszen a miniszterelnök kihangsúlyozta: más-más alapon, de a felsoroltak mind európai egységről álmodoztak, s ezzel utal rá, hogy nem azonos minőségekről van szó, az pedig, hogy valaki diktatórikus alapon teremtette vagy próbálta megteremteni az egységet, nem cáfolja az alapállítást.
- Hitler valóban egységes Európát akart, persze német vezetéssel és a náci ideológia mentén, a zsidókérdésben pedig végképp egy egységes Európát vizionált – mondta lapunknak a történész. - Ami számára azt jelentette volna, hogy az ő politikai szempontjai érvényesülnek mindenütt. Ezt viszont Orbán Viktor nem minősítette, sőt, még egyszer hangsúlyoznám, kijelentette, hogy más-más alapokról van szó, ami történelmileg teljesen védhető.
A történész szerint már az is kérdés, mi az egység definíciója, hiszen a hajdani szocialista blokk katonai szervezete, a Varsói Szerződés is egy egység volt, csak éppen nem önkéntes.
- Természetesen, amit Hitler létre akart hozni, az sem lett volna egy önkéntes történet - magyarázta. – Ám maga a náci propaganda is használta az egységes Európa a bolsevizmus ellen kitételt, vagyis a fogalomnak létezik egy korabeli konnotációja is. A Waffen-SS-t például mint egységes európai haderőt próbálta megjeleníteni a propaganda a meghódított területek lakosságának, hogy lépjenek be, hiszen nem Németországot, hanem Európát képviseli. Vagyis, hogy valami egységes, semmit nem árul el arról, hogyan hozták létre azt az egységet: például tömeggyilkossággal, vagy éppen demokratikus alapokon. Orbán Viktor is célzott rá, hogy az említett történelmi személyiségek különböző módon próbáltak európai egységet teremteni.