A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) két alelnöke a Kúriához fordul az oktatási népszavazási kezdeményezéseket elutasító döntés ellen - idézte a PSZ közleményét az MTI.
Ahogyan azt tegnap megírtuk, a Nemzeti Választási Bizottság lesöpörte Gosztonyi Gábor és Totyik Tamás oktatási népszavazási kezdeményezéseit. A legfőbb kifogás az volt, hogy azok nem elég egyértelműek ahhoz, hogy a magyar állampolgárok felelős döntést hozhassanak.
PSZ két alelnöke magánszemélyként március 14-én kezdeményezett népszavazást öt kérdésben, a pedagógusok munkaidejével, a diákok óraterheivel, iskolabezárással, a szaktanári munkakör betöltésével kapcsolatban. Azt szeretnék elérni, hogy a diákok óraterhei radikálisan csökkenjenek, tanórai foglalkozásokat csak pedagógiai végzettséggel lehessen tartani, egy adott tantárgyat 5. évfolyamtól csak megfelelő szakos tanár taníthasson, iskolabezárásokról csak helyi népszavazással lehessen dönteni, illetve hogy egy új szemléletű tanterv jelenjen meg.
A választási bizottság azzal az indoklással kaszálta el a kérdéseket, hogy a kérdések megválaszolásához speciális információk, szakmai ismeretek kellenének, ami nem várható el a választópolgároktól, akik így nem tudják átlátni döntésük érdemi következményeit.
Elutasította a Pedagógusok Szakszervezete népszavazási kérdéseit az NVBGosztonyi Gábor és Totyik Tamás a Kúriánál kezdeményezi a Nemzeti Választási Bizottság határozatainak felülvizsgálatát. Mint fogalmaztak, a választópolgárok nem kezelhetők éretlen kisdiákként. A kormány fél a valódi nemzeti konzultációtól, a népszavazástól, mert azon érdemi kérdésekre érdemi válaszok születhetnének a diákok, illetve Magyarország jövőjét alapvetően meghatározó ügyekről - közölte a szakszervezet.
„Nem tudom, mi nem elég egyértelmű abban, hogy például hárommal csökkenjen a diákok heti óraszáma, vagy hogy a tanórai foglalkozások során ne tíz, hanem harminc százalékban lehessen eltérni a kötelező tantervtől” - mondta Gosztonyi Gábor az NVB döntését követően.