Ausztria;SPÖ;

Pamela Rendi-Wagnert az SPÖ több nagyágyúja támogatja

- Lezárul a választás az osztrák szociáldemokratáknál

Szerdán zárult le az osztrák szociáldemokraták pártelnöki posztjáról szóló, levélben és interneten történé szavazása: a balközép politikai erő 140 ezer tagja voksolhatott arról, ki irányítsa a tömörülést. Az SPÖ-nek létérdeke, hogy mielőbb lezárják a párton belüli tozsalkodásokat, mert főleg ezek miatt sodródott súlyos válságba a párt. Miközben tavaly év végén még a Zöldekkel kormányzó Osztrák Néppárt (ÖVP) krízisének köszönhetően az SPÖ magabiztosan vezette a közvélemény-kutatásokat, most már akadnak olyan felmérések is, amelyek szerint csak a harmadik helyre esett vissza. Ám ami ennél is súlyosabb: a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) egyre biztosabban áll az első helyen.

Az SPÖ jelenlegi pártelnöke Pamela Rendi-Wagner és kihívói, Hans Peter Doskozil burgenlandi kormányzó és Andreas Babler traiskircheni polgármester a végsőkig próbálták meggyőzni a párt tagjait arról, hogy ők a legalkalmasabb az egykor szebb napokat látott tömörülés vezetésére.

A párt legtöbb nagyágyúja által támogatott Rendi-Wagner azt közölte, ha bizalmat szavaznak neki, javaslatot tesz a bevándorláspolitikát illetően különösen kemény intézkedéseket támogató Doskozilnak arra, térjen vissza a párt legfőbb döntéshozó testületébe. "Itt kellene megvitatnunk az érdemi kérdéseket, hogy aztán együtt képviselhessük azokat a külvilág előtt" – hangoztatta a pártelnök a közszolgálati médiának, az ORF-nek adott interjújában. Ami egyéb terveit illeti, megerősítése esetén megtartaná a vitatott Christian Deutsch szövetségi titkárt. A 61 éves politikus volt az SPÖ kampánymenedzsere a 2019-es parlamenti választáson, amelyen a szociáldemokraták igen gyengén szerepeltek.

Tartalmi szempontból Rendi-Wagner, Doskozil, valamint a legbaloldalibb jelöltnek tartott Andreas Babler között nincsenek jelentős különbségek. Rendi-Wagner elismerte, inkább személyes ellentétek miatt került a párt a mostani, nem éppen irigylésre méltó helyzetbe. Mint mondta, ezért is döntött úgy, hogy a párt tagsága döntsön a következő SPÖ-elnök személyéről. Rendi-Wagner nem akarta elkötelezni magát egyetlen koalíció mellett sem a következő parlamenti választás után, de az FPÖ-t kizárta esetleges partnerként. Doskozil ezzel szemben szintén az ORF-nek adott interjúban megismételte, pártelnökként hárompárti koalícióra törekedne a Zöldekkel és a liberális NEOS-szal. Szintén kizárta a Herbert Kickl-vezette FPÖ-vel való koalíciót. Úgy vélte, ha az általa említett három párt nem tudna kormányt alakítani, az SPÖ-nek ellenzékbe kell vonulnia. Doskozil nem akart választ adni arra a kérdésre, egy esetleges új SPÖ-ben szerepet szánna-e Christian Kern volt pártelnök-kormányfőnek, aki őt támogatja a választáson.

Ami Babler illeti, az ORF arra a kérdésére, hogy ő "baloldalibb"-e, mint Rendi-Wagner vagy Doskozil, azt mondta, "eltolódott a diskurzus a tekintetben, hogy mi számít ma baloldalinak". Arra a kérdésre, hogy marxista-e, Babler igennel válaszolt.

A pártelnök-választás eredményét csak május 22-én jelentik be.

A törvény érvénybe lépése után az is bűncselekménynek számít majd, ha valaki a Priigozsin-féle zsoldossereg tagja, részt vesz a szervezet gyűlésein, támogatást szervez a csoport számára, vagy ha nyilvánosan viseli a jelvényét.