USA;Ukrajna;abortusz;The Washington Post;The New York Times;AP hírügynökség;Pulitzer-díj;Mariupol;2023;bucsai tömegmészárlás ;

- Az abortuszhoz való jog korlátozásáról és az ukrajnai háborúról szóló tudósítások érdemeltek idén Pulitzer-díjat

A díjazottak között van a The Washington Post, az AP és a The New York Times is.

A The Washington Post és a The New York Times című amerikai napilap, valamint az AP amerikai hírügynökség is Pulitzer-díjat nyert idén – jelentették be helyi idő szerint hétfőn New Yorkban.

A The Washington Post újságírója, Caroline Kitchener egy olyan nőről szóló riportjáért kapta az újságíróknak adható legnagyobb elismerést, aki az abortuszhoz való jog korlátozása miatt adott életet egy ikerpárnak. 

A The New York Times az Ukrajna elleni orosz invázióról szóló rettenthetetlen tudósításaiért, köztük a Bucsa városában történtek után folytatott nyolc hónapos nyomozómunkáért kapta az elismerést.

Az AP a Mariupolban készített fotóival és tudósításaival érdemelte ki a Pulitzer-díjat, miután akkor is az ostromlott városban maradt, amikor más sajtóorgánumok már elhagyták a várost.

A Pulitzer-díjakat 23 kategóriában osztják ki, ezek közül 15 újságírói kategória, de van irodalmi, színházi és zenei Pulitzer-díj is. A regények közül idén Barbara Kingslover Demon Copperhead című írása és Hernad Diaz Trust című alkotása kapta a díjat, zenei téren pedig Rhiannon Giddens és Michael Abels Omar című operáját díjazta a zsűri.

A kitüntetést a New York-i Columbia Egyetem zsűrije ítéli oda, a díjazottakat pedig Marjorie Miller főigazgató jelentette be hétfőn.

Légi bemutató nem is volt. Egy katonai szakértő szerint az oroszoknak Ramzan Kadirov csecsen vezetőtől kellett kölcsönkérniük 10 darab Remdiesel Ahmat Z-STS páncélozott harcjárművet a parádéhoz.