„Rétvári Bence állításaival szemben a pedagógusbérek emelésének nem feltétele az uniós támogatás. Normális esetben az Európai Uniótól ilyen célra támogatásokat egyetlen ország sem kap. Amiért az Európai Unió kivételt tett Magyarországgal, az a közoktatás és azon belül az e területen dolgozók nemzetközi statisztikákban is kiugróan rossz helyzete” - írta lapunkhoz eljuttatott szombati közös közleményében a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ).
Ebben a Belügyminisztérium parlamenti államtitkárának egyik nyilatkozatára reagáltak. Rétvári Bence egyebek mellett arról beszélt egy pénteki sajtótájékoztatón, hogy Magyarország az Európai Uniónak tett minden eredeti vállalását teljesítette, így már nincs akadálya az uniós forrásokhoz való hozzáférésnek, és annak, hogy a magyar pedagógus-béremelés megvalósuljon. A politikus egyebek mellett arra szólította fel a Nemzeti Pedagógus Kart, valamint a PSZ-t és a PDSZ-t is, hogy határolódjon el az erőszaktól, és kérje meg a baloldal politikusait: ne hivatkozzanak rájuk, amikor agresszív akciókat hajtanak végre. Rétvári Bence itt alighanem a Karmelita kolostornál történtekre gondolt.
„A fiam nem bántotta a rendőröket, egy oszlopelembe kapaszkodott, amikor közelről kétszer lefújták könnygázzal”A két érdekképviselet szerint a kabinet nem mást, hanem saját magát hibáztathatja, ha a támogatást nem tudja megszerezni, vagy azt netán vissza kell fizetni. A kormány vállalásai között szerepel még ugyanis a pedagóguslétszám markáns, 140 ezer főre történő növelése. Ha a státusztörvény bevezetése következtében, ill. a mindenki számára biztos béremelés és a munkaterhelés csökkentésének elmaradása miatt ez nem valósul meg, a már felvett támogatást vissza kell fizetni. A státusztörvény bevezetése nem szerepel a kormány vállalásai között - vélekednek.
TASZ: A státusztörvény visszavonása csak a kezdet, továbbra is átfogó reformot követelnek a pedagógusok, diákok és a szülőkMegítélésük szerint a magyar kormány felelőssége, hogy olyan törvényt akar keresztülerőltetni, mely nemcsak, hogy nem felel meg az Európai Uniónak tett vállalásainak, de semmilyen módon nem szolgálja a közoktatás helyzetének javítását. Nyomatékosították, hogy nem lehet tartósan célt érni a tüntetők, köztük diákok, kiskorú középiskolások elleni agresszív akciókkal, a diákok kriminalizálásával, a szakszervezetek elleni lejárató kampányokkal.
„Nem akarjuk bántani Pintér Sándort, csak takarodjon”Hangsúlyozzák, az erőszakos fellépést nem támogatják, ám az elmúlt évek békés tüntetései után az utóbbi hetekben kialakult erőszakos cselekményekért minden felelősség a kormányt terheli, hiszen nem vette figyelembe a pedagógusok, a diákok és szülők közös követeléseit (a kormánynak régen átadott 9 pontot sem), nem kezdődött meg a párbeszéd az oktatás egyre sürgetőbb átfogó reformjáról”. Végezetül azt kérték Rétvári Bencétől, hogy ne adjon a szakszervezeteknek utasításokat, hanem azért dolgozzon, hogy létrejöjjön az egyeztetés az érdekképviseletek és a kabinet közt.