Az ukrán fegyveres erők az elmúlt napokban több irányban korlátozott támadásokat intéztek az orosz arcvonalak ellen, az akciókat néhányan már a hónapok óta készülő nagy offenzíva részeként értelmezték, de ezt még orosz források is cáfolták. Az amerikai Háborús Tanulmányok Intézete terjedelmes, több térképpel illusztrált összefoglalót tett közzé a részletekről.
Ukrajnában csak általánosságokban beszélnek a készülő ellentámadásról, a terveket csak négy-öt ember ismeri - erősítette meg korábbi nyilatkozatait Olekszij Danyilov, az Ukrán Biztonsági és Védelmi tanács titkára, és ebben a szük körben az elnökön, a hadseregparancsnokon, a külügyminiszteren és a védelmi tárca irányítóján kívül vélhetően már ő is benne van. Híre ment annak is, hogy az ukránok még az amerikaiakkal sem osztanak meg fontos információkat, John Kirby, az amerikai nemzetbiztonsági tanács stratégiai kommunikációs koordinátora szerint azonban az információcsere folyamatos, és Ukrajna különben sem köteles előzetes tájékoztatást adni.
Maga Volodimir Zelenszkij elnök hollandiai sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy még mindig tart a fölkészülés, és szükség van néhány újabb fegyverszállítmányra is. Hisznek a sikerben, de nem ígérhetnek száz százalékos garanciát, mert ilyesmit nem is lehet adni. A siker amúgy sem a legszerencsésebb szó, tette hozzá, hiszen bármit érjenek is el, a másik oldalon ott van annak iszonyú ára, a megannyi elveszített ember.
Az elemzőket persze nem tartja vissza a készülődést illetően valóban szűkös információs muníció, amelyben már-már érdeminek számít Dmitro Kuleba külügyminiszter megjegyzése, miszerint az elnök folyamatosan hajtja őket, százhúsz százalékon pörögnek, ő maga ezzel fekszik, ezzel kel. De ez természetes, tette hozzá, azt viszont nagyon szeretné, ha a tervezett offenzíváról nem beszélnének úgy, mint egy sorsfordító, átütő támadásról. Ha ugyanis nem minden úgy alakul, ahogy tervezik, és egy háborúban ez egyáltalán nem számíthat meglepőnek, akkor egyes nyugati szövetségesek körében fölerősödhetnek a kompromisszumot szorgalmazó hangok. Márpedig Ukrajna változatlanul nem látszik engedni abból, hogy addig küzd, amíg föl nem szabadítja az oroszok által megszállt területeit.
Christopher Cavoli, a NATO európai egyesített erőinek főparancsnoka kijelentette, az ukrán erők pozíciói jók, meglepetést okozhatnak. A különféle elemzések legfontosabb megállapításait a napokban hosszabb cikkben összegezte az RBK ukrán hírügynökség. Eszerint az ukránok három irányban is támadhatnak, az oroszok mindenekelőtt déli irányban várják a támadást, Melitopol közelében. Akárhogyan indul is az offenzíva, az amerikai felderítés attól tart, hogy ez nem lesz ugyanolyan sikeres, mint az őszi ellentámadás, amelynek nyomán jelentős területeket sikerült fölszabadítani. Ukrán részről megjegyzik, hogy az élőerő és a haditechnika összevetése éppenséggel akár indokolhatna is egy ilyen véleményt, de hiányzik belőle olyan tényezők figyelembe vétele, mint a találékonyság és a motíváció, és különösen ez utóbbi a lényeges, hiszen Ukrajna honvédő háborút vív.
Elemzők, már csak önmaguk védelmében is, megjegyzik, nehéz előre jelezni egy ilyen méretű offenzíva alakulását ennyire kevés információ birtokában, három változat azért közkézen forog. Az első szerint az ukrán hadsereg átütő sikert ér el, ennek nyomán az oroszok megkezdik a kivonulást, persze valamiféle győzelmi propaganda kíséretében - ehhez jól jönne nekik, ha május 9-re, a náci Németország fölött aratott második világháborús győzelem évfordulójára sikerülne végre bevenniük a tíz hónapja ostromolt Bahmutot. Van egy pesszimista változat: az ukránok ellentámadása épp oly sikertelen lesz, mint az év eleje óta zajló orosz offenzíva: kisebb-nagyobb harcokkal folytatódik a küzdelem, időszakos eszkalációk követik egymást, a nyugati partnerek egy része pedig tovább győzködi az ukránokat, hogy tárgyaljanak. A legvalószínűbbnek a harmadik változatot tartják: az ukrán offenzívában csak a célok egy része valósul meg, és később derül csak ki, hogyan folytatódik a honvédő háború. Egy azonban biztos: bármikor ülnek is majd tárgyalóasztalhoz a felek, pozícióikat a harctéren elért eredmények fogják meghatározni.