;

Oroszország;győzelem napja;

- Idén visszafogottan ünneplik az oroszok a győzelem napját

A döntést biztonsági okokkal és az ukránbarát erők esetleges támadásaival indokolták. Más vélemények szerint a Kreml attól tart, hogy az összejövetelek teret engedhetnének az ukrajnai invázióval szemben elégedetlen hangoknak.

Biztonsági okokra és az ukránbarát erők esetleges támadásaira hivatkozva több orosz város is bejelentette, hogy visszafogottabban ünnepli idén a győzelem napját – írta honlapján a BBC.

Oroszországban az elmúlt hetekben többször történt olyan robbanás és tűzeset, amelyért Moszkva Ukrajnát tette felelőssé. Bár Kijev ezek egyikének elkövetését sem ismerte el, az ukrán hadsereg jelezte: az orosz logisztika aláásása része a régóta várt ukrán ellentámadás előkészületeinek.

Más vélemények szerint

az ünneplés visszafogásának inkább az az oka, hogy a Kreml attól tart: az összejövetelek teret engedhetnének az ukrajnai invázióval szemben elégedetlen hangoknak.

1945. május 9-én a Szovjetunió győzelmet aratott a náci Németország felett a második világháborúban. A győzelem napja ennek állít emléket, és rendszerint nagy pompa és katonai erődemonstrációk jellemzik.

A nap egyik hagyományosan legnagyobb eseménye a Halhatatlan Ezred felvonulása, amikor az emberek a második világháborúban harcoló rokonaik fényképét tartva vonulnak végig az utcákon. Tavaly Vlagyimir Putyin orosz elnök vezette a menetet a moszkvai Vörös téren, miközben apja egyenruhás fényképét fogta kezében.

Idén az eseményt „biztonsági okokból más formátumban rendezik meg” – mondta a múlt hónapban újságíróknak Jelena Cunajeva törvényhozó és szervező.

Az Oroszország Halhatatlan Ezrede honlapján közzétett sajtóközleményben Cunajeva azt javasolta, hogy akik megemlékeznének rokonaikról, helyezzék inkább a háborús veteránok fényképeit az autójuk ablakába, ruhájukra.

Külföldön élő orosz kommentátorok – többek között Dmitrij Kolezev liberális újságíró és Viktor Mucsnyik egykori tévés szerkesztő – szerint ha a felvonulásokat nem mondták volna le, akkor az lehetőséget adott volna az embereknek, hogy az Ukrajnában elhunytak portréival érkezzenek az eseményekre, és esetleg hangot adjanak a kormánnyal szembeni ellenérzésüknek.

Eközben a moszkvai Vörös téren a harci eszközök világhírű parádéját, amelyet Putyin elnök hagyományosan figyelemmel kísér, idén szigorúan elzárják a nyilvánosság elől.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte: az orosz biztonsági szolgálatok azon dolgoznak, hogy szavatolják a katonai parádé biztonságát a terrortámadásokkal szemben.

A líbiai belbiztonsági szolgálat közleménye szerint azért tartóztatták le őket, mert olyan szervezett akció részesei voltak, amellyel másokat is az iszlám hit elhagyására akartak „felbujtani”.