A normál partik 7-7-es döntetlennel értek véget Asztanában, így rövidített, négy 25 perces játszma döntött a vb-címről: az első három döntetlennel zárult, Ting azonban az utolsó partiban sötéttel 68 lépés után orosz riválisa fölé kerekedett, amiért 1,2 millió eurót is zsebre tehetett.
Ting szerényen méltatta önmagát, „nem volt olyan fontos, hogy világbajnok legyek”, de ennek azért ellentmond, hogy a negyedik, feladással végződött parti után az ázsiaiakra nem jellemző érzelem kitöréssel reagált. Győzelmét egészen valószínűtlen események sorozata előzte meg: Kínából a világ legszigorúbb Covid-19-et kísérő intézkedései, a ki- és beutazási korlátozások miatt eleve nem is jutott el se a hanti-manszijszki világkupára, se a berlini és belgrádi Grand Prix-sorozatra. Csakhogy a FIDE etikai bizottsága hat hónapos eltiltással büntette az orosz Szergej Karjakint, aki már bejutott a világbajnoki jelöltek selejtezőjére. Ting emiatt valamivel több mint egy hónap alatt 28 minősített klasszikus partit játszott (mindet Kínában), hogy teljesítse a FIDE követelményeit. Így indulhatott a világbajnoki jelöltek selejtezőjén, de Ting itt „csak” a második helyen zárt, vagyis lecsúszott a vb-döntőről. Igen ám, de ekkor Magnus Carlsen, a sakk norvég uralkodója bejelentette, hogy nem védi meg világbajnoki címét, visszalép, mert elvesztette motivációját. A szabályok szerint Ting ülhetett a helyére a döntőben. És nyert! „Négyévesen kezdtem el sakkozni tanulni, és 26 évig játszottam és elemeztem. Sokféle módon és módszerrel próbáltam fejleszteni a sakkozási képességeimet. Azt hiszem, szinte mindent megtettem. Néha vannak partik, amelyek után nem vagyok annyira boldog. Néha azért küzdök, hogy más hobbit találjak, ami boldoggá tesz. De igyekeztem a legjobbaktól tanulni. A vb-döntő a lelkem legmélyét tükrözi” – mondta a friss bajnok.
A kommentátorként, majd a közösségi médiában „kibicként” megjelenő többszörös világbajnok, az indiai Viswanathan Anand „a korszakok mérkőzésének” nevezte a döntőt, és szerinte a párharc vége is ugyanolyan epikus volt, mint az első.
„Drámai, fel- és levezetésekkel teli játszmákat követett néhány rendkívül feszült döntetlen. A rapid rájátszás volt a hab a tortán, ahol mindkét játékos végig fenntartotta a feszültséget. Nem lehet eléggé dicsérni a játékosokat! Teljes energiával mentek, Ting azonban túlélte az összes kritikus visszaesést, és a legjobbját a végére tartogatta!”
Az orosz Nyepomnyascsijt az előző vb-döntőben Carlsen verte hatalmas fölénnyel, így egymás után másodszor veszített a fináléban, hiába nyerte meg magabiztosan a világbajnoki jelöltek párharcát. Anand szerint ő is a sakk azon híres szupersztárjai közé emelkedett, akiknek sosem sikerül világbajnoknak lenniük, „de ez egy neves játékosokkal teli klub.” Pillanatnyilag tehát mindkét világbajnok, a férfi és a női is kínai, és ez rövid távon nem is fog változni, hiszen Csü Ven-csün vb-címvédő honfitársa, Lei Tingjie ellen játszik.
Egyébként az összes valamire való sakkos hírportál megjegyzi, az utolsó parti után – ahogy az összes esetében – a csarnok előterében várta Tinget Rapport Richárd, a kínai győztes szekundánsa. A legjobb magyar sakkozó kreatív ötletei minden bizonnyal nagy szerepet játszottak a fináléban, írták a szakportálok. Rapport Richárd a Magyar Sakkszövetség előző vezetésének hozzáállása miatt országzászlót váltott, és pillanatnyilag román színekben versenyez.