;

rezsicsökkentés;rezsiemelés;

Csak a 10 fő alatti létszámú vállalkozások kapnak kedvezményt

- Csökken sok kis cég rezsije

Május 1-től a kormány mérséklte a hatósági árra jogosult mikrovállalkozások áram-, illetve a tavaly ebbéli jogosultságuk elvesztését elhanyagoló társaságok és intézmények energiadíjait. A lakosságét nem.

Május 1-től kilowattóránként (kWh) 165 forintról a lakosságénak megfelelő, 70 forintos szintre csökkent az „egyetemes szolgáltatásinak” nevezett hatósági díjra jogosult mikrovállalkozások évi 4606 kWh-s fogyasztás feletti villamosenergia-díja – emlékeztetett az Energiaügyi Minisztérium (EM). Az érintettek körébe a közlemény szerint 180 ezer, legfeljebb 10 főt foglalkoztató és legfeljebb 2 millió euró árbevételű cég tartozik. Esetükben a fogyasztási korlát alatti díj 58 forint maradt. (Megjegyzendő: a lakosság ugyanezen fogyasztási szinthez tartozó, „rezsicsökkentett” díja 32 forint.) Az érintett cégek gázdíja nem változik.

Azon társaságok és intézmények esetében, amelyek tavaly kiestek a hatósági áras - egyetemes szolgáltatási - körből, ám mégsem szerződtek versenypiaci szolgáltatóval, úgyszintén tegnaptól, a kWh-nkénti áramdíj 196 forintról 80 forintra, a megajoule-onkénti gázdíj pedig 21 forintról 10 forintra csökkent. A változás az állami MVM úgynevezett Váltó fix tarifacsomagja alá sorolt 17 ezer villamosenergia-, és 14 ezer gázvásárlót érinti.

Bár a viszonyítási alapnak tekintett piaci gáz- és áramárak az elmúlt nyolc hónap során, kétségkívül, folyamatosan estek, a kormányzati lépést elemzők mégis, több oldalról furcsállják. Egyrészt Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a kormányinfón lapunk érdeklődésére változatlanul azt bizonygatta, hogy a rezsicsökkentett, valamint a tavaly augusztusban (illetve gáz esetében októberben is) megemelt, „átlagfogyasztás feletti” hatósági energiaárakból származó bevételek a mégoly csökkenő piaci árak mellett sem fedezik a termékekért az MVM által kifizetett vételárat. Az ellátás tehát még mindig veszteséges. Ebből következően viszont az MVM most tovább csökkentett bevételei okozta hiányt az állam szintén közpénzből fedezi. A másik oldalról viszont a kormány, eme elvek dacára, a szabályokat betartva, tavaly leszerződő, hatósági árra nem jogosult cégek és intézmények ez évre rendkívül magas szinten fixált energiaárainak csökkentéséhez, az MVM feletti tulajdonosi jogai ellenére, nem nyújt érdemi segítséget. Ezt Gulyás Gergely lapunknak pénzhiánnyal magyarázta.

Hasonló kérdések merülnek fel a lakossági energiaárak kapcsán is, amelyek változatlanságára az EM a hétvégén szintén külön közleményben emlékeztetett. Pedig a gáz esetében a tőzsdei árak ma már az átlagfogyasztás feletti, „lakossági piaci ár” töredékére rúgnak. A lakossági villamos energia zömét pedig az MVM mindvégig a rendkívül alacsony, kWh-nként 12 forintos áron termelő Paksi Atomerőműből biztosította, ami tehát már a tavaly augusztus óta hatályos, 70 forintos „lakossági piaci ár” bevezetésének szükségességét is kérdésessé tette. Az EM-közlemény szerint a földgáz egyetemes szolgáltatásban a fogyasztási helyek mintegy 80 százalékának, az áramellátásban pedig közel 75 százalékának éves felhasználása az átlagfogyasztási határ alatt marad.

Nem merik elengedni a munkaerőt a cégek a mostani nehéz időszakban sem. Eközben egyre többen szeretnének dolgozni.