Opten;cég;

- Tömegével szűnnek meg a cégek

Márciusban a felszámolások száma a korábbi átlagok többszörösének megfelelő 2 ezret is meghaladta. Tavaly a 2021-esnél ismét jóval több magánszemélyt tiltottak el a vállalkozások vezetésétől.

Márciusban 5 ezerrel kevesebb hazai céget tartottak nyilván, mint decemberben – írja az Opten. Ez az összes társas vállalkozás körülbelül egy százaléka. Eme időszak során – az elmúlt fél évhez hasonlóan - az alakuló cégek száma közel harmadával múlta alul a megszűnőkét.

A 3699 megszűnés az elmúlt hat év márciusi átlagát 26 százalékkal haladta meg. Az alapítások száma viszont ugyanezen átlagtól kis mértékben elmaradt. Márciusban a törölt és alapított cégek a működők 13-14 százalékát tették ki.

A felszámolások márciusi száma meghaladta a 2 ezret, ami az elmúlt 5 év kimagaslóan legmagasabb értéke, az átlag négy-ötszöröse. 2023 első negyedében már a 2022 teljes évi érték felénél is több ilyen eljárás indult. Az elmúlt időszak felszámolásainak több mint négyötödét kényszertörlésből terelték át. Kilenctizedük korlátolt felelősségű társaság. Négyötödük 2020-as, kilenctizedük 2021-es, háromnegyedük pedig egyik beszámolóval sem rendelkezett. A kényszertörléseket sok esetben ez a hiány is megalapozta. Szakértőjük, Alföldi Csaba ezért egy cég megbízhatóságának megítélése szempontjából fontosnak tartja az éves beszámoló beadásának ellenőrzését. A céginformációs szolgáltató a felszámolásban megjelenő cégeket a pandémia árváinak nevezi.

A megszűnések több mint kétharmadát ugyanakkor ismét a kevésbé vitás végelszámolások okozták. A tavalyi katás változások tükrében az arány Alföldi Csabát kevéssé lepte meg. A márciusban indított, kiemelkedően sok, mintegy 11 ezer eljárás a cégek több mint 2 százalékát érintette. Az eljárásokat mindemellett továbbra is a 60 százalékot képviselő végrehajtások uralják – jegyzi meg az Opten.

Nőtt és csökkent is az eltiltások száma

A korábbi évek csökkenő ívét megtörve 2022-ben 60 százalékkal több magánszemélyt tiltottak el a cégvezetéstől, mint az azt megelőző évben - írja az Opten. Míg 2021 során csupán 4076 eltiltást tettek közzé, addig az érték tavaly 6655 főre ugrott. Igaz, az elmúlt évtized második felét még évi 12-13 ezres érték jellemezte. Az eltiltás alatt állók összesített száma mindemellett 40 ezerről 30 ezer alá csökkent. Ez utóbbi folyamatot ugyanakkor a céginformációs szolgáltató technikai hatásoknak tudja be. Részint most járnak le tömegével a 2016-17-ben kiszabott 5 éves eltiltások. A kapcsolódó szabályok 2019. januári változásával az eltiltással fenyegetett személyek megkísérelhetik tisztázni magukat a vádak alól, ami mérsékelte az intézkedések számát. Bár a koronavírusjárvány miatt 2020 májusától bő egy évig a kényszertörlések szüneteltek, a tilalom feloldásának hatása mostanság már kikopni látszik. Az Opten az eltiltások számát, mindezektől függetlenül, változatlanul sokallja.

A moratórium meghosszabbítását csütörtökön az Európai Parlament nemzetközi Kereskedelmi bizottsága (INTA) is megszavazta. A hét tartózkodó között volt egy fideszes is.