;

évforduló;USA;Moszkva;Ukrajna;fegyverek;terv;szivárogtatás;csapás;minősített iratok;orosz-ukrán háború;

- Az ukránok csapást akartak mérni Moszkvára a háború első évfordulóján, de az amerikaiak lebeszélték őket

A terv kivágta a biztosítékot az Egyesült Államokban.

Erőteljes csapást akart mérni Ukrajna az orosz–ukrán háború első évfordulóján Moszkvára, ám Washington kérésére elállt ettől – írja az Ukrajinszka Pravda a The Washington Post alapján.

Az amerikai napilap erről a kiszivárgott amerikai bizalmas iratok alapján adott hírt.

Az egyik ilyen dokumentum szerint Kirilo Budanov dandártábornok, az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatóságának (HUR) vezetője február 13-án utasította egyik tisztjét, hogy készítsenek elő egy műveletet, amelyben csapást mérnek Moszkvára (az Egyesült Államok ezen a napon ismét felszólította Oroszországban tartózkodó állampolgárait, hogy azonnal hagyják el az országot). Kijevben állítólag azt is fontolóra vették, hogy TNT-vel hajtsanak végre támadást a fekete-tengeri orosz kikötővárosnál, Novorosszijszknál.

A terv kivágta a biztosítékot az Egyesült Államokban, amely titokban megfigyelte követte az ukrán üzenetváltást az oroszok.

Két nappal a háború első évfordulója (február 24.) előtt, február 22-én az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egy újabb, titkosított iratot kezdett el köröztetni, amelyből kiderült, hogy a HUR Washington kérésére beleegyezett abba, hogy elnapolja a Moszkva elleni csapásmérést. Azt azonban nem tudni, hogy pontosan ki lépett közbe a támadás megakadályozása érdekében.

Bár vannak amerikai és európai tisztségviselők, akik privátban állítólag elismerik Budanovot, még őket is felbőszíti a HUR vezetőjének vakmerősége. Amerikai tisztségviselők attól tartanak, ha az ukránok Oroszország ellen hajtanak végre támadást, ráadásul amerikai fegyverekkel, azt Vlagyimir Putyin orosz elnök könnyedén olyan veszélynek értékelheti, amely miatt taktikai nukleáris fegyverek bevetéséhez folyamodhat.

Az iratokból kiderül az is, hogy az amerikai hírszerzés nyomon követi Kirilo Budanov kommunikációját, ami azonban látszólag nem új a HUR vezetőjének.

A HUR ezenkívül terveket szőtt arra is, hogy a Wagner-csoport orosz zsoldossereg Maliban tartózkodó harcosai ellen hajtsanak végre támadást. Azt nem tudni, hogy a terv milyen fázisban tartott, és hogy jóváhagyták-e. Szintén az ukrán védelmi hírszerzés volt az, amely a Szíriában szolgáló orosz zsoldosok ellen akart támadást végrehajtani az ottani kurdok segítségével.

Amerikai és európai tisztségviselők állítólag meg is dorgálták Kijevet az Ukrajna területén kívüli támadásokra vonatkozó tervei miatt.

Amerikai tisztségviselők attól is tartanak, hogy egy Oroszország területén belüli ukrán csapás esetén Kína a NATO-t jelölhetné meg agresszorként, és emiatt fokozhatná a segítségnyújtás mértékét Oroszországnak.

Az Egyesült Államok tiltja Ukrajna számára, hogy amerikai fegyverzetet vessen be Oroszország elleni csapásokhoz.

Recep Tayyip Erdogan állítólag már jól van, reméli, hogy tudja folytatni a kampányt a május 14-i előrehozott választásra.